Forum  Strona Główna
RejestracjaSzukajFAQUżytkownicyGrupyGalerieZaloguj
Regulamin, Obedience

 
Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna » Obedience Zobacz poprzedni temat
Zobacz następny temat
Regulamin, Obedience
Autor Wiadomość
Koniucha
Administrator



Dołączył: 07 Kwi 2010
Posty: 429
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/3

Post Regulamin, Obedience
REGULAMIN
egzaminów – zawodów

OBEDIENCE

KLASY : 0, 1, 2

Regulamin zatwierdzony przez Zarząd Główny ZKwP w dniu 17.03.2007

obowiązuje od 1 czerwca 2007 r

Regulamin egzaminów - zawodów Obedience

I. Postanowienia ogólne

W egzaminach - zawodach Obedience według regulaminu polskiego mogą brać udział wszystkie psy zarówno z rodowodami jak i nierasowe, bez warunków dodatkowych, zgodnie z obowiązująca w Związku ogólną zasadą o przyjmowaniu psów na szkolenie i egzaminy. Na zawodach międzynarodowych obowiązuje regulamin konkurencji Obedience FCI. Suki mające cieczkę występują na końcu. Konkursy Obedience nie dają prawa do wystawiania psa w klasie użytkowej.

Właścicielami startujących psów i ich przewodnikami na każdej imprezie mogą być wyłącznie aktualni członkowie Związku. Startujący muszą mieć książeczki startowe (książeczki wyszkolenia psa).

Przebieg merytoryczny egzaminu określa sędzia, który jest za to odpowiedzialny. Decyzja sędziego są niepodważalne i ostateczne.

II. Punktacja i ocena

Współczynnik trudności: Najmniejszą jednostką punktacji jest 0,5 punktu. Każde ćwiczenie jest oceniane przez sędziego w skali 0-5; 5,5; 6; 6,5; 7; 7,5;...10pkt. Sędzia przyznaje punkty za ćwiczenie, sekretarz notuje je i otrzymany wynik mnoży przez współczynnik trudności, co daje wynik ostateczny. Np. w ćwiczeniu o wsp. trudności 3 pies uzyskał od sędziego 7,5 pkt, czyli za ćwiczenie otrzymuje: 7.5 x 3 = 22.5 punktu. Pozwala to oceniać wszystkie ćwiczenia w ten sam sposób, a wynik punktowy zależy od trudności określanej mnożnikiem. Ocena niedostateczna to 0 - 5,0 pkt, 0 pkt jest za całkowite niewykonanie podstawowych elementów ćwiczenia, co ujęte jest w opisach ćwiczeń.

Oceny :

Oceny za całość występu jak i za poszczególne ćwiczenia mają odzwierciedlenie w ilości uzyskanych punktów i kształtują się następująco: ocena doskonała 80,0 - 100% punktów możliwych do zdobycia, ocena bardzo dobra: 70,0 - 79,5 % pkt, ocena dobra 60,0 - 69,5 % pkt, ocena dostateczna 50,5 - 59,5 % pkt.

Książeczki startowe :

Każdy startujący obowiązany jest mieć książeczkę startową, którą wykupuje się w oddziale macierzystym, gdzie jest prowadzona ewidencja wydanych książeczek. Książeczka jest uzupełnieniem rodowodu i może być wydana jedna dla jednego psa. Książeczkę startową oddaje się kierownikowi egzaminu w momencie zgłaszania się na imprezę, a odbiera na zakończenie z wpisem uzyskanego wyniku i podpisem sędziego. Jest to obowiązek zarówno dla uczestników jak i organizatorów

Klasy :

Egzaminy - zawody przeprowadzane są w klasach o rosnącym stopniu trudności i wymagań. Klasy objęte regulaminem krajowym : klasa 0, kl. 1, kl. 2, oraz klasa wg regulaminu międzynarodowego FCI określana jako "klasa 3". Starty trzeba rozpoczynać od klasy 0, awans - (prawo startu) do klasy 1 daje uzyskanie jednej oceny doskonałej w kl. 0; awans do klasy 2 i 3 daje uzyskanie 2 ocen doskonałych, od 2 różnych sędziów w klasach o stopień niższych. Uprawnienie do startu w klasie 1 dają również zdany egzamin na Psa Towarzyszącego na ocenę dobrą lub taki sam wynik na Zawodach Psów Towarzyszących. Możliwość awansu dotyczy tylko tego samego psa z tym samym przewodnikiem. Nie wolno startować w 2 klasach jednego dnia. Ilość startów w klasie, do której ma się uprawnienia jest nieograniczona. Jeżeli jednak przewodnik z psem po zdobyciu uprawnień wystartuje choćby raz w klasie wyższej i uzyska ocenę doskonałą, nie ma możliwości powrotu do startów w klasie niższej.

Kary

Obniżenia oceny dokonywane są przez sędziego na podstawie zaleceń regulaminu i w innych przypadkach według własnej opinii.

Poza obniżeniami oceny w trakcie ćwiczeń sędzia stosuje kary za niewłaściwe zachowanie psa lub przewodnika. W łagodniejszym przypadku sędzia udziela ostrzeżenia sygnalizowanego żółtą kartką, co uwzględniane jest też w ocenie punktowej. Ostrzeżenie może być udzielone przez sędziego danemu zawodnikowi tylko raz, drugi taki przypadek powoduje już dyskwalifikację sygnalizowaną czerwoną kartką. Dyskwalifikacja oznacza przerwanie ćwiczenia i usunięcie zawodnika z ringu. Wszystkie dotychczas uzyskane punkty zostają anulowane, a fakt dyskwalifikacji odnotowywany jest w książeczce startowej.

< Sędzia może przerwać wykonywanie programu, gdy pies jest w złej formie fizycznej, bezustannie szczeka lub jest całkowicie poza kontrolą przewodnika. < Dyskwalifikacja następuje w wyniku wejścia nie wezwanego zawodnika na plac ćwiczeń w dniu zawodów np. w celu treningu, stosowania dopingu i niewłaściwego traktowania psa, a także niesportowe zachowanie przewodnika. < Dyskwalifikację powodują również: agresja wobec ludzi lub psów, nie powrócenie do przewodnika po wyłamaniu się na ringu i po trzykrotnym przywołaniu, a także samowolne opuszczenie terenu ringu poza przypadkiem, gdy pies podąża za przewodnikiem w ćwiczeniu „zostawanie” w kl. 1 i 2, gdy ten opuszcza ring.

< Załatwianie przez psa potrzeb fizjologicznych na ringu : 40 pkt karnych ogólnie i nie zaliczenie wykonywanego ćwiczenia.


III. Organizacja zawodów

WYMOGI TECHNICZNE Aby przeprowadzić zawody w Obedience, organizatorzy muszą zapewnić:
- ogrodzony teren o wymiarach co najmniej 20 m x 30 m (lepiej 25 m x 40 m), nie zagrażający bezpieczeństwu psów. Przed zawodami teren musi zostać oficjalnie przyjęty przez sędziego;
- personel pomocniczy: komisarza ringu (zaakceptowanego przez sędziego) oraz sekretarza;
- przeszkodę – płotek pełny o wysokości maksymalnej 0,70 m, z możliwością regulacji wysokości, co 10 cm;
- odpowiednie tablice i pachołki - (znaczniki punktów na placu) o wysokości ok. 15 cm.
- 3 komplety (po ok. 200 g , 300 g i 450 g w komplecie) koziołków do APORTOWANIA (2 kpl. do aportu kierunkowego w kl. 2 i jeden do aportu przez przeszkodę i jeden metalowy dla klasy 3 - międzynarodowej;
- drewienka dodatkowe do WYSZUKIWANIA, nienumerowane, o przekroju okrągłym lub prostokątnym, o wymiarach 10 cm x 2 cm x 2 cm, w ilości wystarczającej do wymienienia drewienek dotkniętych przez psy; szczypce do drewienek lub t.p.
- drewienka do WYSZUKIWANIA, numerowane, zamknięte w kopertach, o przekroju okrągłym lub prostokątnym, o wymiarach 10 cm x 2 cm x 2 cm, w ilości równej liczbie zawodników;
- rysunki 3 pozycji psa WARUJ, SIAD, STÓJ, narysowane na planszach na trójkącie dającym się obracać. – tablice z punktami przyznawanymi przez sędziego, oraz karty żółte do udzielania ostrzeżeń i czerwone do zasygnalizowania dyskwalifikacji
OBOWIĄZKI osób obsługujących egzamin 1. Komisarz ringu przekazuje przewodnikowi wszystkie polecenia sędziego, umieszcza przedmioty w miejscach wskazanych przez sędziego, nadzoruje prawidłowy przebieg ćwiczeń informując sędziego o wszelkich nieprawidłowościach.
2. Sekretarz notuje oceny i uwagi sędziego i podlicza punktację. 3.Kierownik egzaminu odpowiada za prawidłową organizację, zgodną z obowiązującymi regulaminami i zasadami.

IV. ZASADY OGÓLNE

Przewodnik jest zobowiązany do wykonywania wszelkich poleceń sędziego. Polecenia sędziego oraz wszystkie polecenia dotyczące przebiegu ćwiczeń przekazywane są przez komisarza ringu. Tym niemniej przewodnik całkowicie odpowiada za swojego psa i dostosowuje się do poleceń na własne ryzyko. Przewodnik wprowadza psa na plac ćwiczeń w klasie 2 bez smyczy a w kl. 0 i 1 na smyczy, którą odpina na znak sędziego, oddaje komisarzowi ringu i odbiera po zakończeniu programu, względnie przewiesza ją przez lewe ramię na prawo w dół, o ile będzie mu ona potrzebna przy jakimś ćwiczeniu (w kl. 0 i 1). Dozwolone są następujące rodzaje obroży: w klasie 0 - gładkie obroże skórzane, nylonowe, parciane lub łańcuszek w wyższych klasach tylko pojedynczy, luźny łańcuszek. Obroże typu kolczatka są zabronione.
Przewodnikowi nie wolno w żaden sposób nagrodzić psa podczas wykonywania ćwiczeń; posiadanie przy sobie zabawek lub smakołyków prowadzi do dyskwalifikacji. Dopuszczalne jest krótkie pogłaskanie lub pochwalenie psa, gdy sędzia zasygnalizuje zakończenie ćwiczenia. Karanie psa jest niedozwolone.
KOMENDAMI są krótkie słowa- polecenia, które muszą być stosowane zawsze takie same do analogicznych ćwiczeń. W opisach ćwiczeń podane są przykłady komend, które mogą mieć inne brzmienie. Przeciąganie słowa komendy traktowane jest jak komenda dodatkowa. Przewodnik może używać krótkich komend słownych lub krótkich gestów (znaków optycznych). Jeżeli opis ćwiczenia dopuszcza taką możliwość, można komendę słowną połączyć z krótkim gestem.
Każde ćwiczenie rozpoczyna się i kończy postawą wyjściową, którą jest SIAD przy lewej nodze prosto stojącego przewodnika. Pozycja wyjściowa psa STÓJ lub WARUJ jest dozwolona, ale musi być wykonywana konsekwentnie i zgłoszona sędziemu przed rozpoczęciem programu. Danie komendy SIAD przy zatrzymaniu traktowane jest jako komenda dodatkowa, tak jak każde niewykonanie pozycji STÓJ lub WARUJ po zaanonsowaniu powoduje stratę -0.5 punktu. Prowadzenie psa przy prawej nodze jest dopuszczalne w przypadku, gdy przewodnik widzi taką konieczność. Wszystkie opisy należy wówczas interpretować jak w lustrzanym odbiciu.
Odchodząc od psa, który ma zostać, wolno dać komendę "do zostania" n.p ZOSTAŃ, względnie powtórzyć komendę określającą pozycję n.p. 'SIAD". Zwroty w tył należy demonstrować po minięciu krańcowego oznacznika (pachołka) trasy, nie obchodząc go. Wysokość przeszkody określa się indywidualnie dla każdego psa zaokrąglając wysokość psa do najbliższej możliwej wartości w dziesiątkach centymetrów. Tak np. pies o wysokości w kłębie 53 cm skacze przez przeszkodę o wys. 50 cm. Wysokość przeszkody nie może być obniżona przez sędziego nawet w wyjątkowych przypadkach. Przewodnik sam dokonuje wyboru wielkości aportów w klasie 2. Po powrocie do zostającego psa, który leży (lub stoi), pies nie powinien zmienić samodzielnie pozycji do postawy wyjściowej bez komendy, którą daje się po 2 - 3 sekundach dla zaakcentowania tego. Podobnie, gdy pies przybiegnie i usiądzie przed przewodnikiem, komendę do nogi daje się z po 2-3 sek. na polecenie komisarza. Tak samo należy postąpić po odebraniu aportu. Odebrany aport przewodnik przekłada do prawej ręki i trzyma spokojnie opuszczony w dół, aż do zakończenia ćwiczenia. W obrębie terenu, na którym układa się przedmioty do wyszukiwania nie mogą znajdować się inne przedmioty odwracające uwagę psa. Przewodnik może dotknąć przedmiot do wyszukiwania jedynie czystą, gołą ręką i schować go do czystej pustej kieszeni. Regulamin nie przewiduje możliwości powtarzania ćwiczeń.

KLASA „0”

ZAŁOŻENIA dodatkowe do PRZEPROWADZANIA ZAWODÓW KLASY „0”

Między poszczególnymi ćwiczeniami pies nie może być na smyczy.
Po ćwiczeniu 3 (chodzenie przy nodze na smyczy) przewodnik odpina smycz i oddaje ją komisarzowi lub przewiesza przez lewe ramię na prawy bok.
Między ćwiczeniami zalecane jest umiarkowane chwalenie i motywowanie psa.
Wszystkie komendy mogą być wydawane jednocześnie głosowo i optycznie.

Ćwiczenie

Współczynnik

Ocena maksymalna

1. STOSUNEK DO OTOCZENIA - SOCJALIZACJA

2. WARUJ/SIAD-ZOSTAŃ (indywidualnie, 1 min)

3. CHODZENIE PRZY NODZE NA SMYCZY

4. PRZYWOŁANIE

5. SKOK PRZEZ PRZESZKODĘ

6. ZMIANY POZYCJI ( WARUJ, SIAD)

Razem maksymalnie:

100

Punktacja

Do przejścia do klasy 1 wymagana jest jedna ocena doskonała.

Minimum 80%__________ 80 - 100,0 pkt _________Ocena doskonała
Minimum 70%__________ 70 - 79,5 pkt __________Ocena bardzo dobra
Minimum 60%__________ 60 - 69,5 pkt __________Ocena dobra Minimum 50%------------ 50 - 59,5 pkt -------- ------- Ocena dostateczna





· ĆWICZENIE NR 1

Stosunek do otoczenia - socjalizacja

Współczynnik trudności = 1
Ocena maksymalna 10

Wykonanie: Przewodnik podchodzi do sędziego prowadząc psa na smyczy zatrzymuje się w postawie wyjściowej i przedstawia się podając imię, nazwisko, nazwę psa oraz Oddział ( miasto), który reprezentuje. W tym czasie sędzia może lekko pogłaskać psa, obejść go w koło, nie wykonując przy tym prowokujących ruchów.
Uwagi: Ćwiczenie nie ma na celu zdenerwowania lub zaniepokojenia psa, a jedynie ma pozwolić na sprawdzenie poziomu jego socjalności, stosunku do otoczenia, pewności siebie.
Wskazówki dla sędziego:
· niepokój, brak pewności siebie, nieduża lękliwość -0,5 do -1
· lękliwość bez agresji -1 do -5
· nie respektowanie zaanonsowanej pozycji zasadniczej STÓJ lub WARUJ -05 (za każdą nie respektowaną pozycję); o ile nie da się tego ująć w poszczególnych ćwiczeniach, np. przy meldowaniu się
· agresja - wobec ludzi lub psów powoduje dyskwalifikację



· ĆWICZENIE NR 2

Pozostawianie psa w pozycji WARUJ lub SIAD (1 min.)

Współczynnik trudności = 2
Ocena maksymalna 20

Wykonanie: Przewodnik przyjmuje postawę wyjściową we wskazanym miejscu i następnie, na polecenie komisarza pozostawia psa w pozycji WARUJ lub SIAD i odchodzi bez oglądania się do miejsca wskazanego przez komisarza, odległego od psa o 10 kroków i staje tyłem do niego. Na polecenie sędziego, po upływie 1 minuty, przewodnik powraca do psa.
Uwagi:
· Ilość komend podstawowych: - w zależności od pozycji zostawania
· Dozwolone jest jednokrotne powtórzenie komendy ZOSTAŃ (karane) w wypadku przemieszczenia się psa przed odejściem przewodnika.

Schemat ćwiczenia 2 kl. 0

Wskazówki dla sędziego:
Nie zaliczenie ćwiczenia: - 0 pkt
- Nie wykonanie komendy ZOSTAŃ po więcej niż dwóch komendach.
- Przemieszczenie się psa o więcej niż 3 długości. Obniżenia oceny obowiązkowe :
· Zmiana pozycji przed lub podczas oddalania się przewodnika - 1.
· Przemieszczenie się psa (nie więcej niż o 3 jego długości) - 1 pkt. za każdą długość psa.
· Każda dodatkowa lub powtórzona komenda - 0,5.
· Inne błędy: według uznania sędziego.



· ĆWICZENIE NR 3

Chodzenie przy nodze na smyczy

Współczynnik trudności = 2
Ocena maksymalna 20

Wykonanie: Przewodnik z psem przyjmują postawę wyjściową we wskazanym miejscu i następnie pokonują wyznaczoną trasę normalnym tempem. Trasa musi zawierać dwa zakręty w lewo, dwa zakręty w prawo, jeden zwrot w tył przez lewe ramię, jeden zwrot w tył przez prawe ramię oraz jedno zatrzymanie (mniej więcej w połowie trasy - "zetki"), z przyjęciem postawy wyjściowej. Zwroty w tył należy wykonywać po minięciu oznaczenia końca trasy (pachołka). Smycz musi mieć długość co najmniej 1 m i powinna być trzymana wyłącznie w lewej ręce.
Uwagi:
· Pies powinien chętnie i radośnie iść przy lewej nodze przewodnika, z łopatką na wysokości jego kolana, uważnie reagując na ruch przewodnika.
· Przewodnik powinien patrzeć przed siebie i poruszać się w sposób naturalny, swobodnie, lecz nie przesadnie poruszając rękami.
· Komendy można wydawać przy ruszaniu z miejsca oraz przy każdej zmianie kierunku.
· Po zatrzymaniu się, pies powinien natychmiast, bez komendy, usiąść przy nodze przewodnika.



Wskazówki dla sędziego:
Nie zaliczenie ćwiczenia: - 0 pkt
· Smycz napięta, wyraźne szarpanie smyczą.

- Wszystkie inne błędy (ociąganie się, odstawanie, wyprzedzanie, niedokładne wykonanie „SIAD”, nienaturalna postawa przewodnika) są karane według uznania sędziego -0.5 do -5.











Schemat ćwiczenia 3 kl. 0





· ĆWICZENIE NR 4

Przywołanie

Współczynnik trudności = 2
Ocena maksymalna 20

Wykonanie: Przewodnik przyjmuje postawę wyjściową w miejscu początku ćwiczenia. Następnie odprowadza psa do wskazanego miejsca w odległości ok. 25 kroków, wykonuje w tył zwrot i pozostawia go w pozycji WARUJ. Przewodnik powraca do miejsca startu i na polecenie komisarza przywołuje psa. Pies powinien przybiec jak najszybciej (minimum kłusem), jak najkrótszą drogą i usiąść przy nodze, względnie przed przewodnikiem, i na następną komendę usiąść przy nodze. Przy dojściu do nogi dozwolone jest obejście psa za przewodnikiem, jak i znalezienie się przy nodze bezpośrednio przez obrócenie się psa obok przewodnika. Ćwiczenie kończy się przyjęciem postawy wyjściowej.
Uwagi:
· Ilość komend podstawowych: 2 lub 3 (np. WARUJ, DO NOGI lub DO MNIE, DO NOGI).

Schemat ćwiczenia 4 kl. 0



Wskazówki dla sędziego:
Nie zaliczenie ćwiczenia: - 0 pkt
- Utrata kontroli nad psem (pies nie wróci do przewodnika). Obniżenia oceny obowiązkowe :
· Powolne tempo powrotu psa -0.5 do -1.
· Powrót psa po łuku -0.5 do 1.
· Przemieszczenie się psa w pozycji WARUJ -0.5 punkt za długość psa.
· Zmiana pozycji WARUJ -0.5.
· Każda dodatkowa lub powtórzona komenda -0,5.
· Inne błędy: według uznania sędziego







· ĆWICZENIE NR 5

Skok przez przeszkodę – płotek pełny

Współczynnik trudności =1
Ocena maksymalna 10

Wykonanie: Przewodnik przyjmuje postawę wyjściową w dowolnej odległości od przeszkody po stronie wskazanej przez komisarza. Na następne polecenie przewodnik wysyła psa tam i z powrotem przez przeszkodę, bez konieczności zatrzymania psa po skoku. (dozwolony jest gest ręką w kierunku przeszkody, a nawet jej dotknięcie). Pies powinien jak najszybciej w obie strony przeskoczyć przez przeszkodę i wrócić do nogi przewodnika.
Uwagi:
· Ilość komend podstawowych: 3 (np. 2 x HOP, DO NOGI ).
· Ćwiczenie wymaga ustawienia płotka o wysokości dostosowanej do wysokości psa.

Schemat ćwiczenia 5 kl. 0



Wskazówki dla sędziego:
Nie zaliczenie ćwiczenia: - 0 pkt
- Nie przeskoczenie przeszkody. w obie strony - nie przeskoczenie "tam" Obniżenia oceny obowiązkowe :
· Nie wykonanie skoku powrotnego -5.
· Lekkie dotknięcie przeszkody -0.5.
· Mocne oparcie się o przeszkodę -2.
· Wolne wykonanie ćwiczenia -0.5.
· Krótkotrwała utrata kontaktu z przewodnikiem -0.5 do -2.
· Każda dodatkowa lub powtórzona komenda - 0,5.
· Inne błędy: według uznania sędziego



· ĆWICZENIE NR 6

Wykonywanie zmian pozycji (SIAD, WARUJ)

Współczynnik trudności = 2
Ocena maksymalna 20

Wykonanie: Przewodnik przyjmuje postawę wyjściową w miejscu wskazanym przez komisarza i na jego polecenie wydaje komendy WARUJ i SIAD. Przewodnik może stać obok psa lub przed nim w odległości do 2 -3 kroków.
Uwagi: Ilość komend dozwolonych - 1 dla każdej pozycji
· Dozwolone są jednoczesne krótkie komendy optyczne.

Schemat ćwiczenia 6 kl. 0



Wskazówki dla sędziego:
Nie zaliczenie ćwiczenia : - 0 pkt.
- Nie wykonanie żadnej zmiany pozycji. Obniżenia oceny obowiązkowe :
· Nie wykonanie jednej zmiany pozycji -5.
· Powtórzenie komendy zmiany pozycji -1 (max 2 komendy dodatkowe na każdą pozycje).
· Powolne tempo wykonywania zmian pozycji -0.5.
· Inne błędy: według uznania sędziego



KLASA 1

Ćwiczenie


Współczynnik


Ocena maksymalna

1. STOSUNEK DO OTOCZENIA - SOCJALIZACJA


1


10

2. WARUJ-ZOSTAŃ (indywidualnie, 2 min)


2


20

3. CHODZENIE PRZY NODZE NA SMYCZY


1


10

4. CHODZENIE PRZY NODZE BEZ SMYCZY


2


20

5. STÓJ PODCZAS MARSZU


2


20

6. PRZYWOŁANIE


2


20

7. NAPRZÓD I WARUJ W KWADRACIE


2


20

8. APORT


2


20

9. SKOK PRZEZ PRZESZKODĘ


1


10

10. WYSZUKIWANIE PRZEDMIOTU ( z 2 szt )


2


20

11. ZMIANY POZYCJI NA ODLEGŁOŚĆ (SIAD, WARUJ)


2


20

12. WRAŻENIE OGÓLNE


1


10

Razem maksymalnie:





200

Punktacja

Do przejścia do klasy 2 wymagane są dwie oceny doskonałe od dwóch różnych sędziów.

Minimum 80%__________ 160 - 200,0_________ Doskonała
Minimum 70%__________ 140 - 159,5_________ Bardzo dobra
Minimum 60%__________ 120 - 139,5_________ Dobra
Minimum 50%---------------- 100 - 119,5 ------------- Dostateczna



· ĆWICZENIE NR 1

Stosunek do otoczenia - socjalizacja

Współczynnik trudności = 1
Ocena maksymalna 10

Wykonanie: Przewodnik podchodzi do sędziego prowadząc psa na smyczy, zatrzymuje się w postawie wyjściowej i przedstawia się podając imię i nazwisko, nazwę psa oraz oddział (miasto), który reprezentuje. W tym czasie sędzia może lekko pogłaskać psa, obejść go w koło, nie wykonując przy tym prowokujących ruchów, natomiast komisarz daje zawodnikowi do wylosowania zapakowane drewienko do aportu węchowego. Zawodnik rozpakowuje drewienko czystymi rękoma bez rękawiczek i bez pokazywania go psu chowa go do czystej, pustej kieszeni.
Uwagi: Ćwiczenie nie ma na celu zdenerwowania lub zaniepokojenia psa, a jedynie ma pozwolić na sprawdzenie poziomu jego socjalności, stosunku do otoczenia, pewności siebie.
Wskazówki dla sędziego:
· niepokój, brak pewności siebie, nieduża lękliwość -0,5 do -1
· lękliwość bez agresji -1 do -5.
· agresja - wobec ludzi lub psów powoduje dyskwalifikacje.







· ĆWICZENIE NR 2

Pozostawianie psa w pozycji WARUJ ( 2 min)

Współczynnik trudności = 2
Ocena maksymalna 20

Wykonanie: Przewodnik przyjmuje postawę wyjściową we wskazanym miejscu, następnie na polecenie komisarza pozostawia psa w pozycji WARUJ i odchodzi bez oglądania się do miejsca wskazanego przez komisarza ringu, poza zasięgiem wzroku psa. Na następne polecenie po upływie 2 minut, przewodnik powraca do psa.
Uwagi:
· Ilość komend podstawowych: 3 (np. WARUJ, ZOSTAŃ, SIAD).
· Dodatkowe komendy są dopuszczalne wyłącznie w momencie przyjmowania pozycji.
· Czas liczy się od momentu zniknięcia przewodnika z pola widzenia psa.

Schemat ćwiczenia 2 kl. 1




Wskazówki dla sędziego:
Nie zaliczenie ćwiczenia: - 0 pkt
- Nie wykonanie komendy ZOSTAŃ
- Przemieszczenie się psa o więcej niż 2 długości. Obniżenia oceny obowiązkowe :
· Zmiana pozycji na inną niż waruj przed lub podczas ukrycia się przewodnika -5.
· Zmiana pozycji na inną niż waruj podczas powrotu przewodnika do psa -2.
· Przemieszczenie się psa (jednak nie więcej niż o 2 jego długości) -1 pkt za każdą długość.
· Każda dodatkowa lub powtórzona komenda (celem przyjęcia pozycji) - 0,5.
· Inne błędy: według uznania sędziego



· ĆWICZENIE NR 3

Chodzenie przy nodze na smyczy

Współczynnik trudności = 1
Ocena maksymalna 10

Wykonanie: Przewodnik z psem przyjmują postawę wyjściową we wskazanym miejscu i następnie pokonują wyznaczoną trasę normalnym tempem, zgodnie z zaleceniami sędziego. Trasa musi zawierać dwa zakręty w lewo, dwa zakręty w prawo, jeden zwrot w tył przez lewe ramię, jeden zwrot w tył przez prawe ramię, oraz jedno zatrzymanie z przyjęciem postawy wyjściowej mniej więcej w połowie trasy - "zetki". Zwroty w tył należy wykonywać po minięciu oznaczenia końca trasy ( pachołka ).
Po zakończeniu tego ćwiczenia przewodnik odpina psa ze smyczy i oddaje ją komisarzowi. Dopuszczalne jest przewieszenie smyczy przez lewe ramie i zapięcie jej na prawym boku.
Uwagi: - Trasa może być wyznaczona znacznikami (np. pachołkami) lub przewodnik kierowany jest poleceniami komisarza.
· Pies powinien chętnie i swobodnie iść przy lewej nodze przewodnika, z łopatką na wysokości jego kolana, uważając na ruch przewodnika.
· Przewodnik powinien patrzeć przed siebie i poruszać się w sposób naturalny, swobodnie, lecz nie przesadnie poruszając rękami.
· Komendy można wydawać przy starcie oraz zmianie kierunku.
· Po zatrzymaniu się pies powinien natychmiast, bez komendy, usiąść przy nodze przewodnika.











Schemat ćwiczenia 3 i 4 kl. 1


Wskazówki dla sędziego:
Nie zaliczenie ćwiczenia: - 0 pkt
- Smycz napięta i wyraźne szarpanie smyczą. Obniżenia oceny obowiązkowe :
· Brak dynamizmu w zachowaniu psa -0,5 do -2.
· Ociąganie się lub wyprzedzanie -0,5 do -2. . - Wolne siadanie 0,5
· Nienaturalna postawa przewodnika -1 do -2.
· Nieuważny marsz psa -1; -2.
· Każde szarpnięcie smyczą -0,5; -1.
· Każda dodatkowa lub powtórzona komenda -0,5.
· Inne błędy: według uznania sędziego.



· ĆWICZENIE NR 4

Chodzenie przy nodze bez smyczy

Współczynnik trudności = 2
Ocena maksymalna 20

Wykonanie: Tak samo jak w ćwiczeniu nr 3, tylko bez smyczy.
Uwagi:
Tak samo jak w ćwiczeniu nr 3, tylko bez smyczy (patrz schemat w ćw. Nr 3)
Wskazówki dla sędziego:· Nie zaliczenie ćwiczenia: - 0 pkt
- Oddalenie się psa od przewodnika i utrata nad nim kontroli..
- Przez ponad połowę ćwiczenia pies znajduje się w odległości większej niż 0,5 metra od przewodnika. Obniżenia oceny obowiązkowe : - Brak dynamizmu w zachowaniu psa -0,5; -2.
· Ociąganie się lub wyprzedzanie -0,5 do -2. – Wolne siadanie – 0,5.
· Nienaturalna postawa przewodnika -1 do -2.
· Nieuważny marsz psa -1 do -2.
· Każda dodatkowa lub powtórzona komenda -0,5. .
· Inne błędy: według uznania sędziego









· ĆWICZENIE NR 5

Pozostawienie psa w pozycji STÓJ podczas marszu

Współczynnik trudności =2
Ocena maksymalna 20

Wykonanie: Przewodnik przyjmuje postawę wyjściową w połowie boku (A – B), w miejscu wskazanym przez komisarza. Na następne polecenie obchodzi razem z psem kwadrat o długości boku 8 metrów po stronie zewnętrznej, w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Po pierwszym zakręcie (narożnik/pachołek B), mniej więcej w połowie drugiego boku kwadratu, przewodnik na polecenie zatrzymuje psa w pozycji STÓJ i sam dalej pokonuje wyznaczoną trasę (mijając kolejno narożniki C, D, A i B). Po obejściu całego kwadratu, dochodząc do czekającego psa, przewodnik „zabiera” go komendą RÓWNAJ i razem kontynuują marsz. Po minięciu narożnika C, w połowie boku kwadratu, przyjmują postawę wyjściową.
Uwagi: - Kwadrat musi być wyznaczony np. pachołkami - Ilość komend podstawowych : 3 (RÓWNAJ, STÓJ, RÓWNAJ)

Schemat ćwiczenia 5 kl. 1



Wskazówki dla sędziego:
Nie zaliczenie ćwiczenia: - 0 pkt
- Nie wykonanie przez psa pozycji STÓJ (zanim przewodnik minie pachołek C).
- Przemieszczenie się psa w pozycji STÓJ o więcej niż 2 długości psa. Obniżenia oceny obowiązkowe :
- Przemieszczenie się psa (jednak nie więcej niż 2 długości) -0,5; -2.
- Zatrzymanie się przewodnika razem z psem -5. . - Zmiana pozycji na SIAD lub WARUJ - 5
- Każda zmiana kierunku przez psa (przy zachowaniu pozycji stój) - 0,5 do -1.
- Niedokładności podczas chodzenia przy nodze -0,5. - Każda dodatkowa lub powtórzona komenda -0,5.
- Inne błędy: według uznania sędziego

















· ĆWICZENIE NR 6

Przywołanie

Współczynnik trudności = 2
Ocena maksymalna 20

Wykonanie: Przewodnik przyjmuje postawę wyjściową we wskazanym miejscu. Na polecenie komisarza, odprowadza psa na odległość ok. 25 metrów, wykonuje w tył zwrot i pozostawia go w pozycji WARUJ. Przewodnik powraca do miejsca startu i na następne polecenie przywołuje psa. Pies powinien przybiec jak najszybciej (minimum kłusem), jak najkrótszą drogą i usiąść przy nodze, względnie, przed przewodnikiem, i na następną komendę usiąść przy nodze. /-/ Przy dojściu do nogi dozwolone jest obejście psa za przewodnikiem, jak i przyjęcie jej bezpośrednio przez obrócenie się psa obok przewodnika. Ćwiczenie kończy się przyjęcie postawy wyjściowej.
Uwagi:
· Ilość komend podstawowych: 2 lub 3 ( WARUJ, DO NOGI, lub DO MNIE I DO NOGI).
· Dopuszczalna ilość komend dodatkowych: 3.

Schemat ćwiczenia 6 kl. 1


Wskazówki dla sędziego:
Nie zaliczenie ćwiczenia: - 0 pkt
- Utrata kontroli nad psem (pies nie wróci do przewodnika). - Przekroczenie dopuszczalnej ilości komend dodatkowych. Obniżenia oceny obowiązkowe :
· Powolne tempo powrotu psa -0,5 do -1.
· Powrót psa po łuku -0,5 do 2.
· Przemieszczenie się psa w pozycji WARUJ -1 punkt za każdą długość psa.
· Zmiana pozycji WARUJ -1.
· Każda dodatkowa lub powtórzona komenda -0,5 ( nie więcej jak 3).
· Inne błędy: według uznania sędziego



· ĆWICZENIE NR 7

Wykonywanie komendy NAPRZÓD i WARUJ w kwadracie

Współczynnik trudności = 2
Ocena maksymalna 20

Wykonanie: Przewodnik przyjmuje postawę wyjściową w wskazanym przez komisarza punkcie. Na następne polecenie wysyła psa komendą NAPRZÓD do kwadratu o boku 4 m wyznaczonego 4 pachołkami odległego o 15 metrów od punktu startu i tam zatrzymuje psa w pozycji waruj. Kwadrat jest ograniczony widoczną linią na podłożu łączącą pachołki po zewnętrznej stronie. Komenda do warowania w kwadracie musi być wydana. (Przyjęcie pozycji WARUJ przez psa wyklucza możliwości "poprawienia" psa komendami W PRAWO, W LEWO...) Następnie, na polecenie, przewodnik zbliża się na odległość ok. 3 kroków od kwadratu, zakręca pod kątem 90o, idzie dalej ok. 8 kroków i po kolejnym zakręcie kieruje się do miejsca startu. W drodze powrotnej, na polecenie komisarza w trakcie marszu i bez zatrzymywania czy oglądania się, przewodnik przywołuje psa do nogi i razem kontynuują marsz do miejsca startu. Pies powinien dogonić przewodnika i iść dalej przy jego nodze. Ćwiczenie kończy się przyjęciem przez zawodnika postawy wyjściowej w punkcie startu.
Uwagi: - Pies powinien biec w linii prostej do kwadratu, do którego powinien wejść od strony frontowej.
- Dozwolona jest jednoczesna krótka komenda optyczna przy wysyłaniu psa do kwadratu.
· Ilość komend podstawowych: 4 (np. NAPRZÓD, STÓJ, WARUJ, DO NOGI).
· Dopuszczalna ilość komend dodatkowych: 3.
· Ćwiczenie wymaga wyznaczenia 4 pachołkami kwadratu o boku długości 4 metrów.











Schemat ćwiczenia 7 kl. 1


Wskazówki dla sędziego:
Nie zaliczenie ćwiczenia : - 0 pkt - Nie wykonanie komendy NAPRZÓD.
- Nie wykonanie pozycji WARUJ.
- Wykonanie pozycji WARUJ tak, że dowolna część ciała psa (oprócz ogona) znajduje się poza obrębem kwadratu.
- Przekroczenie ilości dozwolonych komend dodatkowych. - Przemieszczanie się przewodnika w trakcie pracy psa. Obniżenia oceny obowiązkowe : - Używanie przez przewodnika przesadnych gestów -2. - Wejście do kwadratu nie od strony frontowej -1
- Zmiana pozycji psa po zawarowaniu w kwadracie -2.
- Opuszczenie przez psa kwadratu przed przywołaniem przez przewodnika -2.
- Niedokładności podczas chodzenia przy nodze -0,5.
- Każda dodatkowa lub powtórzona komenda -0,5 (w ramach 3 komend dodatkowych)
- Inne błędy: według uznania sędziego





ĆWICZENIE NR 8



Aport przedmiotu osobistego

Współczynnik trudności = 2
Ocena maksymalna 20

Wykonanie: W miejscu wskazanym przez komisarza ringu, przewodnik przyjmuje postawę wyjściową. Na następne polecenie przewodnik rzuca przedmiot na odległość, około 7 kroków - 5 metrów, a później również na polecenie wysyła psa po aport. (dozwolony jest nieznaczny gest ręką w kierunku aportu.) Pies powinien jak najszybciej pobiec po aport, przynieść go najkrótszą drogą i oddać w pozycji siedzącej przy jego lewej nodze lub przed przewodnikiem, który po odebraniu aportu daje komendę „do nogi”
Uwagi:
· Ilość komend podstawowych: 2 lub 3 (np. APORT, DAJ,{ DO NOGI}).
· Ilość dopuszczalnych komend dodatkowych:3.
· Aportem może być koziołek jak i inny przedmiot należący do przewodnika, nie może to być piłka.
Wskazówki dla sędziego:
Nie zaliczenie ćwiczenia: - 0 pkt
- Nie przyniesienie aportu. Obniżenia oceny obowiązkowe :
- Podgryzanie lub upuszczenie aportu -0,5.
- Powrót psa tempem wolniejszym niż kłus -0,5.
- Oddanie aportu w pozycji innej niż siad -0,5.
- Rzucenie aportu przed przewodnikiem -1. - Dotransportowanie aportu tak, że przewodnik, aby go sięgnąć, musi opuścić swoje miejsce 1,5 - 5,0
- Każda dodatkowa lub powtórzona komenda -0,5 - Inne błędy: według uznania sędziego







· ĆWICZENIE NR 9

Skok przez przeszkodę - płotek pełny

Współczynnik trudności = 1
Ocena maksymalna 10

Wykonanie: Przewodnik przyjmuje postawę wyjściową w odległości ok. 3 m od przeszkody, po stronie wskazanej przez komisarza. Na jego polecenie przewodnik wysyła psa tam i z powrotem przez przeszkodę, bez konieczności zatrzymania psa po skoku. (dozwolony jest krótki gest ręką w kierunku przeszkody). Pies powinien przeskoczyć jak najszybciej w obie strony przez przeszkodę i wrócić do przewodnika bezpośrednio do nogi lub siadając przed przewodnikiem, który następnie daje komendę "do nogi"'
Uwagi:
· Ćwiczenie wymaga ustawienia przeszkody płotka pełnego o wysokości maksymalnej 0,7 metra, z możliwością regulacji, co 10 cm. Wysokość przeszkody zależy od wzrostu psa w kłębie, przy czym wartość jest zaokrąglona do kolejnej pełnej najbliższej dziesiątki.
· Ilość komend podstawowych: 3 lub 4 (np. 2 x HOP, DO NOGI, lub DO MNIE I DO NOGI).
· Dopuszczalna ilość komend dodatkowych: 3

Schemat ćwiczenia 9 kl. 1


Wskazówki dla sędziego:
Nie zaliczenie ćwiczenia: - 0 pkt
- Nie przeskoczenie przeszkody. Nie przeskoczenie "tam". - Przekroczenie dopuszczalnej ilości komend dodatk. Obniżenia oceny obowiązkowe
· Nie wykonanie skoku powrotnego -5.
· Lekkie dotknięcie przeszkody -0,5.
· Mocne oparcie się o przeszkodę -2.
· Wolne wykonanie ćwiczenia -0,5 do -2. -
· Każda dodatkowa lub powtórzona komenda -0,5 ( w ramach 3 dopuszczalnych)
· Inne błędy: według uznania sędziego

· ĆWICZENIE NR 10

Wyszukiwanie przedmiotu właściciela z 2 szt

Współczynnik trudności = 2
Ocena maksymalna 20

Wykonanie: Przewodnik przyjmuje postawę wyjściową w miejscu wskazanym przez komisarza ringu. Na jego polecenie pozostawia psa w pozycji SIAD, umieszcza swój (numerowany) przedmiot w miejscu wskazanym przez komisarza (w odległości około 10 metrów od psa), bez "zadeptywania" miejsca lub zwracania uwagi psa. W czasie, gdy przewodnik powraca do psa, komisarz obok przedmiotu przewodnika kładzie szczypcami lub t.p. drugi, identyczny przedmiot w odległości ok. 50 cm. Na polecenie przewodnik wysyła psa po aport. Pies powinien jak najszybciej wyszukać właściwy przedmiot, a następnie przybiec i oddać go w pozycji siedzącej przy nodze, lub przed przewodnikiem, który po odebraniu aportu daje komendę "do nogi".
Uwagi:
· Ilość komend podstawowych: 4 (np. SIAD, APORT, DAJ, { DO NOGI}).
· Dopuszczalna ilość komend dodatkowych: 3 (nie w trakcie wyszukiwania, obwąchiwania lub podejmowania przedmiotu).
· Przewodnik otrzymuje przedmiot numerowany (drewienko o przekroju 2 cm x 2 cm i długości 10 cm) w momencie przedstawiania się sędziemu na początku programu i nie wolno mu w żadnym momencie pokazać tego przedmiotu psu. Przedmiot chowany jest do pustej, czystej kieszeni gołą czystą ręką.
· Dozwolone jest danie psu ręki do nawęszenia.
· Dozwolony jest zachęcający ruch ręki w stronę aportu.
· Odległość między przedmiotami około 50 cm.

Schemat ćwiczenia 10 kl. 1


Wskazówki dla sędziego:
Nie zaliczenie ćwiczenia: - 0 pkt
- Nie przyniesienie aportu.
- Pokazanie psu aportu przed odniesieniem.
- Przyniesienie przedmiotu nie należącego do przewodnika.
- Wydanie komendy w momencie wyszukiwania przedmiotu przez psa. - Danie więcej komend niż to dozwolone. Obniżenia oceny obowiązkowe
- Upuszczenie aportu i podjecie go -0,5 (za każdy raz).
- Podgryzanie aportu -0,5; -1.
- Zniszczenie aportu -3.
- Powrót psa w tempie wolniejszym niż kłus -0,5; -1.
- Oddanie aportu w pozycji innej niż siad -0,5.
- Rzucenie przez psa aportu przed przewodnikiem -1. - Dotransportowanie aportu tak, że przewodnik, aby go sięgnąć, musi opuścić swoje miejsce -1,5 - 3,0
- Każda dodatkowa lub powtórzona komenda -0,5 (poza obszarem aportu).
- Inne błędy: według uznania sędziego



· ĆWICZENIE NR 11

Wykonywanie komend na odległość (SIAD, WARUJ)

Współczynnik trudności = 2
Ocena maksymalna 20

Wykonanie: Przewodnik przyjmuje postawę wyjściową. Na polecenie komisarza odprowadza psa na wskazane miejsce, w odległości ok. 10 metrów. Dwa pachołki wyznaczają wyobrażalną linię przed lub za psem. Po zrobieniu półobrotu pozostawia psa w pozycji WARUJ, bez oglądania się wraca do punktu startu i robiąc półobrót staje twarzą w stronę psa. Komisarz staje w odległości około 5 metrów za psem i przy pomocy planszy lub gestów sygnalizuje pozycje do wykonania. W sumie pies musi wykonać 2 zmiany pozycji, to jest kolejno SIAD i WARUJ. Przewodnik może wydawać komendy głosowe lub używać znaków optycznych, które muszą być krótkie, albo dawać komendy głosowe i znaki optyczne jednocześnie. Po wykonaniu przez psa poleceń, przewodnik powraca do niego. Pies siada dopiero po wydaniu przez przewodnika komendy.
Uwagi:
· Ilość komend podstawowych: 5 (np. WARUJ, ZOSTAŃ, SIAD, WARUJ, SIAD).
· Dozwolone są jednoczesne krótkie komendy optyczne.

Schemat ćwiczenia 11 kl. 1


Wskazówki dla sędziego:
Nie zaliczenie ćwiczenia: - 0 pkt
- Niewykonanie żadnej zmiany pozycji.
- Przemieszczenie się psa o więcej niż 2 jego długości. Obniżenia oceny obowiązkowe :
· Niewykonanie jednej zmiany pozycji lub powtórzenie komendy -5.
· Powolne tempo wykonywania zmian pozycji: -0,5 lub -1 ( za każdą pozycję).
· Przemieszczenie się psa (jednak nie więcej niż o 2 jego długości) -0,5; -2.
· Każda dodatkowa komenda: -0,5 (poza powtórzoną komendą do wymaganej zmiany pozycji).
· Inne błędy: według uznania sędziego



· ĆWICZENIE NR 12

Wrażenie ogólne

Współczynnik trudności = 1
Ocena maksymalna 10

Uwagi:
Sędzia ocenia: - Kontakt psa z przewodnikiem i jego podporządkowanie podczas wykonywania ćwiczeń i w przerwach między nimi. - Chęć i swobodę wykonywania przez psa ćwiczeń;- z uwzględnieniem temperamentu i możliwości fizycznych rasy;
- Prezentację i zachowanie przewodnika. - Dopingowanie i ukrywana pomoc, itp...
- Nie respektowanie zaanonsowanej pozycji zasadniczej STÓJ lub WARUJ -05 pkt (za każdą nie respektowaną pozycje),o ile nie da się ująć tego w poszczególnych ćwiczeniach np przy meldowaniu się.



KLASA 2

Ćwiczenie


Współczynnik


Ocena maksymalna

1. SIAD-ZOSTAŃ w grupie (1 min)


2


20

2. WARUJ-ZOSTAŃ w grupie (3 min)


2


20

3. CHODZENIE PRZY NODZE BEZ SMYCZY


2


20

4. STÓJ, SIAD podczas marszu


3


30

5. PRZYWOŁANIE z zatrzymaniem WARUJ


3


30

6. NAPRZÓD z ZATRZYMANIEM i WARUJ W KWADRACIE


3


30

7. APORT kierunkowy (2 koziołki)


3


30

8. SKOK przez przeszkodę z APORTEM drewnianego koziołka


2


20

9. WYSZUKIWANIE przedmiotu ( z 4 szt )


2


20

10. ZMIANY POZYCJI NA ODLEGŁOŚĆ (SIAD, STÓJ, WARUJ)


2


20

11. WRAŻENIE OGÓLNE


1


10

Razem maksymalnie:





250

Uzyskanie 2 ocen doskonałych od dwóch różnych sędziów daje uprawnienie do startu w klasie międzynarodowej (klasie 3).

Minimum 80%__________ 200 - 250,0_________ Doskonała
Minimum 70%__________ 175 - 199,5_________ Bardzo dobra
Minimum 60%__________ 150 - 174,5_________ Dobra Minimum 50% --------------- 125 - 149,5 ------------- Dostateczna

· ĆWICZENIE NR 1

Pozostawianie psa w pozycji SIAD (1 min.)

Współczynnik trudności = 2
Ocena maksymalna 20

Wykonanie: Przewodnicy przyjmują postawę wyjściową we wskazanych miejscach i następnie, na polecenie komisarza pozostawiają psy w pozycji SIAD oraz odchodzą bez oglądania się, kierując się do wyznaczonego miejsca, poza zasięgiem wzroku psa. Na polecenie komisarza, po upływie 1 minuty, przewodnicy powracają i zatrzymują się przed psami. Na kolejne polecenie dochodzą do psów.
Uwagi:
· Grupa składa się z min 3 i max 6 psów (w zależności od ilości zawodników) siedzących rzędem w odległości ok. 3 m jeden od drugiego.
· Czas liczy się od momentu zniknięcia przewodnika z pola widzenia psa.
· Ilość komend podstawowych: 2 (np. SIAD, ZOSTAŃ).
· Komendy dodatkowe mogą być wydawane wyłącznie celem przyjęcia pozycji SIAD. Po odejściu przewodnika od psa komenda nie może być powtórzona.
Wskazówki dla sędziego:
Niewykonanie ćwiczenia: - 0 pkt
o Nie wykonanie komendy ZOSTAŃ.
o Przemieszczenie się psa o więcej niż 1 jego długość

Obniżenia oceny obowiązkowe :.
· Zmiana pozycji na inną niż SIAD przed lub podczas nieobecności się przewodnika -5.
· Zmiana pozycji na inną niż SIAD podczas powrotu przewodnika do psa -2.
· Przemieszczenie się psa -1 do -2 pkt.
· Każda dodatkowa lub powtórzona komenda do usytuowania psa w pozycji SIAD -0,5.
· Inne błędy: według uznania sędziego.



· ĆWICZENIE NR 2

Pozostawianie psa w pozycji WARUJ (3 min.)

Współczynnik trudności = 2
Ocena maksymalna 20

Wykonanie: Przewodnicy przyjmują postawę wyjściową, we wskazanych miejscach i następnie, na polecenie komisarza kładą psy w pozycji WARUJ oraz odchodzą bez oglądania się, kierując się do miejsca wskazanego przez komisarza ringu, poza zasięgiem wzroku psów. Na polecenie komisarza, po upływie 3 minut, przewodnicy powracają i zatrzymują się przed psami. Na następne polecenie dochodzą do psów, a na następne dają komendę SIAD.
Uwagi:
· Grupa składa się z min 3 i max 6 psów (w zależności od ilości zawodników) warujących rzędem w odległości ok. 3m jeden od drugiego.
· Czas liczy się od momentu zniknięcia przewodnika z pola widzenia psa.
· Ilość komend podstawowych: 3 - WARUJ, ZOSTAŃ, SIAD
· Komendy dodatkowe mogą być wydawane wyłącznie celem przyjęcia pozycji WARUJ. Po odejściu przewodnika od psa komenda nie może być powtórzona

Wskazówki dla sędziego:
Nie zaliczenie ćwiczenia: - 0 pkt
o Nie wykonanie pozycji WARUJ
o Przemieszczenie się psa w pozycji WARUJ o więcej niż 1 jego długość. Obniżenia oceny obowiązkowe :
· Zmiana pozycji na inną niż WARUJ przed odejściem lub podczas nieobecności przewodnika -5. – Zmiana pozycji na inną niż waruj podczas powrotu przewodnika do psa -2. – Przemieszczanie się psa -1 do -2 pkt.
· Każda dodatkowa lub powtórzona komenda przy sytuowaniu psa w pozycji WARUJ -0,5.
· Inne błędy: według uznania sędziego



· ĆWICZENIE NR 3

Chodzenie przy nodze bez smyczy

Współczynnik trudności = 2

Ocena maksymalna 20

Wykonanie: Przewodnik z psem przyjmują postawę wyjściową we wskazanym miejscu i następnie pokonują wyznaczoną przez sędziego trasę normalnym tempem, zgodnie z poleceniami komisarza. Marsz krokiem NORMALNYM musi zawierać dwa zakręty w lewo, dwa zakręty w prawo, jeden zwrot w tył przez lewe ramię, jeden zwrot w tył przez prawe ramię, oraz jedno zatrzymanie mniej więcej w połowie trasy –( "zetki"), z przyjęciem postawy zasadniczej oraz BIEGIEM: 1 zakręt w lewo, 1 w prawo, 1 zwrot w tył przez prawe ramię, 1 zwrot w tył przez lewe ramię (bez zatrzymania). Zwroty należy wykonywać po minięciu końcowego pachołka nie "obchodząc go". Ćwiczenie kończy się przyjęciem postawy wyjściowej.
Uwagi:
· Pies powinien chętnie, nie stłumiony iść dokładnie przy lewej nodze przewodnika, z łopatką na wysokości jego kolana, uważając na ruch przewodnika.
· Przewodnik powinien patrzeć przed siebie i poruszać się w sposób naturalny, swobodnie, lecz nie przesadnie poruszając rękami.
· Zmiany rytmu powinny odbywać się bez zatrzymania.
· Komendy można wydawać tylko przy ruszaniu z miejsca i zmianie tempa.
· Po zatrzymaniu się pies powinien natychmiast, bez komendy, usiąść przy nodze przewodnika.

Wskazówki dla sędziego:
Nie zaliczenie ćwiczenia: - 0 pkt
o Oddalenie się psa od przewodnika i krótkotrwała utrata nad nim kontroli.
o Przez ponad połowę ćwiczenia pies znajduje się w odległości większej niż 0,5 metra od przewodnika.



Obniżenia oceny obowiązkowe : - Brak dynamizmu w zachowaniu psa -1 do -3.
· Ociąganie się lub wyprzedzanie -1 do -3. - Wolne siadanie -0,5 do -1.
· Nienaturalna postawa przewodnika -2 do -3.
· Nieuważny marsz psa -1 do -2.
· Każda dodatkowa lub powtórzona komenda -0,5.
· Inne błędy: według uznania sędziego.

Schemat ćwiczenia 3 kl. 2





· ĆWICZENIE NR 4

Pozostawianie psa w pozycji STÓJ i SIAD podczas marszu

Współczynnik trudności = 3
Ocena maksymalna 30

Wykonanie: Do wykonania ćwiczenia potrzebny jest wyznaczony pachołkami (ABCD) kwadrat o boku 8 m. Przewodnik przyjmuje postawę wyjściową w połowie boku A-B kwadratu w miejscu wskazanym przez komisarza. Na jego polecenie, obchodzi razem z psem kwadrat po stronie zewnętrznej, w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Po pierwszym zakręcie (narożnik/pachołek B), mniej więcej w połowie drugiego boku kwadratu, przewodnik na polecenie zatrzymuje psa w pozycji STÓJ i sam dalej pokonuje wyznaczoną trasę (mijając kolejno narożniki C, D, A i B). Po obejściu całego kwadratu, dochodząc do czekającego psa, przewodnik komendą RÓWNAJ poleca psu iść przy nodze i razem kontynuują marsz. Po minięciu narożnika C, w połowie boku kwadratu, przewodnik zatrzymuje psa w pozycji SIAD i sam pokonuje drugi raz wyznaczoną trasę (pokonując narożniki D, A, B i C). Po obejściu kwadratu dochodząc do psa zabiera go komendą RÓWNAJ i po minięciu narożnika D w połowie linii przyjmują postawę wyjściową.
Uwagi:
· Ilość komend podstawowych: 5 (np. RÓWNAJ, STÓJ, RÓWNAJ, SIAD, RÓWNAJ)

Wskazówki dla sędziego:
Nie zaliczenie ćwiczenia: - 0 pkt
o Nie wykonanie żadnej pozycji. o Przemieszczenie się psa o więcej jak 1 jego długość.
o Zatrzymanie się przewodnika razem z psem. Obniżenia oceny obowiązkowe:
· Nie wykonanie przez psa pozycji STÓJ lub SIAD (zanim przewodnik minie odpowiednio pachołek C lub D) -5.
· Przemieszczenie się psa (max 1 długość) -0,5 do -3. - Każda zmiana kierunku przez psa (przy zachowaniu pozycji) -0,5; -1.
· Zmiana pozycji -5. · Niedokładności podczas chodzenia przy nodze -0,5
· Każda dodatkowa lub powtórzona komenda -0,5. .
· Inne błędy: według uznania sędziego

Schemat ćwiczenia 4 kl. 2



· ĆWICZENIE NR 5

Przywołanie z zatrzymaniem w pozycji WARUJ

Współczynnik trudności =3
Ocena maksymalna 30

Wykonanie: Na polecenie komisarza przewodnik odprowadza psa na odległość 30 metrów i po wykonaniu półobrotu pozostawia go w pozycji WARUJ. Przewodnik powraca na miejsce i po wykonaniu półobrotu na kolejne polecenie przywołuje psa do nogi. Mniej więcej w połowie drogi powrotnej psa, daje komendę WARUJ, następnie po sygnale od komisarza przywołuje psa do nogi. Pies musi przybiec jak najszybciej, minimum kłusem, jak najkrótszą drogą.
Uwagi:
· Ilość komend podstawowych: 5 (np. WARUJ, DO NOGI , WARUJ, DO NOGI ( lub DO MNIE I DO NOGI).
· Dopuszczalna ilość komend dodatkowych: 3 ( z wyjątkiem zatrzymania WARUJ).

Schemat ćwiczenia 5 kl. 2



Wskazówki dla sędziego:
Nie zaliczenie ćwiczenia: - 0 pkt o Pies nie wróci do przewodnika.
o Nie zatrzymanie się psa w żadnej pozycji.
o Przemieszczenie się psa po wydaniu komendy WARUJ o więcej niż 2 jego długości.
o Powtórzenie komendy zatrzymania WARUJ.
Obniżenia oceny obowiązkowe : - Zatrzymanie się psa w pozycji innej niż waruj -5.
· Przemieszczenie się psa w pozycji początkowej WARUJ -1 (za każdą długość psa).
· Zmiana pozycji wyjściowej WARUJ -1.
· Powolne tempo powrotu -0,5 do -3.
· Powolne wykonanie zatrzymania WARUJ -0.5 do -3.
· Zatrzymanie w pozycji WARUJ nie w linii powrotu -0,5.
· Przemieszczenie się psa po komendzie zatrzymującej WARUJ ( do 2 jego długości) -0,5 do -3.
· Każda dodatkowa lub powtórzona komenda -0,5 punkt ( z wyjątkiem komendy zatrzymania WARUJ).
· Inne błędy: według uznania sędziego



· ĆWICZENIE NR 6

Wykonywanie komendy NAPRZOD i WARUJ w kwadracie

Współczynnik trudności = 3
Ocena maksymalna 30

Wykonanie: Przewodnik przyjmuje postawę wyjściową we wskazanym przez komisarza punkcie. Na następne polecenie wysyła psa NAPRZÓD i zatrzymuje komendą w oznaczonym pachołkiem miejscu w odległości ok. 10 m. Pies musi zatrzymać się w pozycji STÓJ i stać spokojnie w odległości nie większej niż 3 m od miejsca, w którym został zatrzymany. Po mniej więcej 3 sek. wysyła psa ponownie NAPRZÓD do "kwadratu" znajdującego się w odległości 15 m i wyznaczonego przez 4 pachołki w odległości 3 m jeden od drugiego. Jest on ograniczony widoczną linią na podłożu łączącą pachołki po zewnętrznej stronie. Po otrzymaniu następnej komendy pies przyjmuje pozycję WARUJ. Komenda STÓJ przy pachołku i WARUJ w kwadracie musi być wydana zanim pies przyjmie taką pozycję. (Przyjęcie pozycji waruj przez psa wyklucza możliwości "poprawienia" psa komendami w prawo, w lewo...). Na polecenie sędziego przewodnik podchodzi do psa na odległość ok. 3 kroków, robi zwrot w prawo lub lewo pod kątem 90°, idzie ok. 8 kroków robi zwrot i powraca na miejsce wyjścia. W drodze powrotnej na polecenie komisarza przywołuje psa DO NOGI bez oglądania się. Powraca do punktu startu i przyjmuje postawę wyjściową.
Uwagi: - Pies powinien biec w linii prostej do pachołka i do kwadratu, do którego powinien wejść od strony frontowej.
- Dozwolona jest jednoczesna krótka komenda optyczna przy wysyłaniu psa od pachołka do kwadratu.
· Ćwiczenie wymaga wyznaczenia pachołkami kwadratu o boku długości 3 m j.w.
· Ilość komend podstawowych: 6 (np. NAPRZÓD, STÓJ, KWADRAT, STÓJ, WARUJ, DO NOGI).
· Dopuszczalna ilość komend dodatkowych: 3. · Pies musi całkowicie znajdować się w kwadracie (na zewnątrz może wystawać tylko ogon).

Schemat ćwiczenia 6 kl. 2



Wskazówki dla sędziego:
Nie zaliczenie ćwiczenia: - 0 pkt o Pokazanie psu kwadratu na początku ćwiczenia. o Wykonanie gestu przy wysyłaniu do pierwszego pachołka. o Zatrzymanie w odległości większej niż 3 m od zaznaczonego miejsca (pachołka).
o Nie wykonanie drugiej części ćwiczenia.
o Nie wykonanie pozycji WARUJ.
o WARUJ poza kwadratem.
o Przekroczenie dopuszczalnej ilości komend dodatkowych. o Przemieszczanie się przewodnika w trakcie pracy psa. Obniżenia oceny obowiązkowe : - Używanie przez przewodnika przesadnych gestów -2; -5. - Wejście do kwadratu nie od strony frontowej – 2.
- Zmiana pozycji psa po położeniu się w kwadracie -2. - Niespokojne stanie psa po zatrzymaniu przy pachołku lub zmiana pozycji na siad lub waruj -1 do -3.
- Opuszczenie przez psa kwadratu przed przywołaniem przewodnika -3.
- Niedokładności podczas chodzenia przy nodze -0,5.
- Każda dodatkowa lub powtórzona komenda -0,5.
- Inne błędy: według uznania sędziego







· ĆWICZENIE NR 7

APORT kierunkowy koziołka drewnianego.

Współczynnik trudności = 3
Ocena maksymalna 30

Wykonanie : Komisarz umieszcza 2 koziołki przygotowane przez organizatora, o wielkości wskazanej przez przewodnika, stosownej do wielkości psa, na linii odległej o ok. 15 m od zawodnika i w odległości 15 m jeden od drugiego.
Kierunek aportu jest losowany na początku programu w czasie przedstawiania się zawodnika lub przed wykonaniem ćwiczenia. Wylosowany koziołek jest kładziony zawsze pierwszy.: Na polecenie komisarza przewodnik wysyła psa po aport. Pies jak najszybciej ma pobiec we wskazanym kierunku, podjąć, przynieść jak najkrótszą drogą i oddać koziołek w pozycji siedzącej przed przewodnikiem lub przy nodze.
Uwagi:
· Do wykonania ćwiczenia potrzebne są 2 drewniane koziołki o wadze dostosowanej do wielkości psa.
· Dozwolone są jednoczesne krótkie komendy optyczne.
· Ilość komend podstawowych: 4 (np. APORT -PRAWO/LEWO, DAJ, { DO NOGI}).
· Ilość komend dodatkowych 3.
· Przewodnik nie może wydawać komendy, gdy pies jest w pobliżu aportów, w momencie podnoszenia lub wąchania przez psa aportu.

Schemat ćwiczenia 7 kl. 2



Wskazówki dla sędziego:
Nie zaliczenie ćwiczenia: - 0 pkt
o Nie przyniesienie wylosowanego aportu.


Post został pochwalony 0 razy
Sob 19:46, 08 Maj 2010 Zobacz profil autora
Ninia41
Moderator



Dołączył: 08 Kwi 2010
Posty: 274
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/3

Post
WOWW..DUżo tego, no ale my tego nie trenujemy


Post został pochwalony 0 razy
Sob 19:50, 08 Maj 2010 Zobacz profil autora
Koniucha
Administrator



Dołączył: 07 Kwi 2010
Posty: 429
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/3

Post
Oopss
Dalsza część regulaminu

ĆWICZENIE NR 8

Skok przez przeszkodę z przyniesieniem koziołka drewnianego

Współczynnik trudności = 2
Ocena maksymalna 20

Wykonanie: Przewodnik przyjmuje postawę wyjściową w odległości 3m od przeszkody, po stronie wskazanej przez komisarza. Na jego znak przewodnik przerzuca nad przeszkodą aport przygotowany przez organizatora ( o wielkości stosownej do wielkości psa wg wyboru przewodnika) na drugą stronę przeszkody i na polecenie wysyła psa po aport przez przeszkodę. Pies powinien przeskoczyć przez przeszkodę, podjąć aport, przeskoczyć z powrotem i oddać koziołek w pozycji siedzącej przy nodze lub przed przewodnikiem, po czym pies dostaje komendę do nogi..
Uwagi:
· Ilość komend podstawowych: 4 lub 5 (np. PRZESZKODA, APORT, PRZESZKODA, DAJ,{DO NOGI}).
· Dopuszczalna ilość komend dodatkowych: 3.
· Ćwiczenie wymaga ustawienia przeszkody – płotka pełnego o wysokości maksymalnej 0,7 metra, z możliwością regulacji co 10 cm. Wysokość przeszkody zależy od wzrostu psa w kłębie, przy czym wartość jest zaokrąglona do najbliższej pełnej dziesiątki.
Wskazówki dla sędziego:
Nie zaliczenie ćwiczenia: - 0 pkt
o Nie przeskoczenie przeszkody, nie wykonanie skoku "tam".
o Nie podjęcie lub nie przyniesienie aportu.
o Wydanie komendy w momencie podejmowania lub obwąchiwania koziołka. o Przekroczenie dozwolonej ilości komend dodatk. Obniżenia oceny obowiązkowe :
· Nie wykonanie skoku powrotnego -5.
· Dotknięcie przeszkody -0,5 do -2.
· Powolne wykonanie ćwiczenia -0,5 do -2.
· Podgryzanie lub zabawa koziołkiem -0,5 do-2.
· Upuszczenie i podjęcie koziołka -0,5 (za każde upuszczenie).
· Oddanie aportu w pozycji innej niż siad -1.
· Rzucenie aportu przed przewodnikiem -2. - Dotransportowanie koziołka tak, że przew., aby go sięgnąć musi zmienić miejsce stania -2,5 - 5.
· Każda dodatkowa lub powtórzona komenda -0,5 (poza komendą przy aporcie).
· Inne błędy: według uznania sędziego



· ĆWICZENIE NR 9

Wyszukiwanie przedmiotu właściciela (4 szt.)

Współczynnik trudności = 2
Ocena maksymalna 20

Wykonanie: Przewodnik przyjmuje postawę wyjściową w miejscu wskazanym przez komisarza ringu. Następnie komisarz prosi przewodnika o odwrócenie się i oddanie mu przedmiotu. Do przewodnika należy decyzja czy pies będzie widział, czy nie, rozkładanie przedmiotów. Komisarz kładzie na ziemi przedmiot należący do przewodnika bez dotykania go, oraz 3 inne podobne przedmioty, które odpowiednio rozkłada rękami w odstępach ok. 35 cm ( w układzie ustalonym przez sędziego). Na polecenie sędziego przewodnik po ponownym odwróceniu się wysyła psa po aport. Pies powinien jak najszybciej wyszukać właściwy przedmiot (numerowany), a następnie przybiec i oddać aport w pozycji siedzącej przy nodze lub przed przew., który następnie daje komendę do nogi.
Uwagi:
· Ilość komend obowiązkowych: 3 (np. APORT, DAJ,{DO NOGI}).
· Maksymalna ilość komend dodatkowych: 3.
· Przewodnik otrzymuje przedmiot numerowany (drewienko o przekroju ok. 2 cm x 2 cm) w momencie przedstawiania się sędziemu na początku programu występu indywidualnego, po ćwiczeniach zostawania w grupie i nie wolno mu w żadnym momencie pokazać tego przedmiotu psu. Chowa go czystą, gołą ręką do czystej kieszeni.
- Dozwolony jest krótki zachęcający ruch ręką w stronę aportu. - Odległość między przedmiotami ok. 35 cm.



Schemat ćwiczenia 9 kl.2







Wskazówki dla sędziego:
Nie zaliczenie ćwiczenia: - 0 pkt
o Nie przyniesienie aportu.
o Przyniesienie aportu nie należącego do przewodnika.
o Pokazanie aportu psu przed odniesieniem.
o Wydanie komendy w momencie wyszukiwania przedmiotu przez psa. o Danie więcej komend dodatkowych niż to dozwolone. Obniżenia oceny obowiązkowe :
- Upuszczenie aportu i podjęcie go – 1 (każdorazowo).
- Podgryzanie aportu -0,5 do -2.
- Zniszczenie aportu -5.
- Wolny powrót -0,5 do -1 (w tempie wolniejszym niż kłus). - Oddanie aportu w pozycji innej niż siad -1.
- Upuszczenie aportu przed przewodnikiem -2. - Dotransportowanie aportu tak, że przewodnik, aby go sięgnąć, musi opuścić swoje miejsce 2,5 - 5.
- Każda dodatkowa lub powtórzona komenda -0,5 (poza obszarem aportu). - inne błędy: według uznania sędziego



· ĆWICZENIE NR 10

Wykonywanie komend na odległość (SIAD, STÓJ, WARUJ)

Współczynnik trudności = 2
Ocena maksymalna 20

Wykonanie: Przewodnik przyjmuje postawę wyjściową w miejscu wskazanym przez komisarza ringu. Na jego polecenie odprowadza psa na odległość około 15 metrów, w którym dwa pachołki lub tp. wyznaczają wyobrażalną linię przed lub za psem. Po zrobieniu półobrotu pozostawia psa w pozycji WARUJ i nie oglądając się wraca do punktu startu i robiąc półobrót staje twarzą w stronę psa. Komisarz stoi w odległości ok. 5 m za psem tyłem do niego (nie może widzieć ćwiczącego psa) i przy pomocy planszy sygnalizuje co 4 sekundy pozycję psa do wykonania. W sumie pies ma wykonać 3 zmiany pozycji, to jest: SIAD, STÓJ, WARUJ, w kolejności ustalonej przez sędziego, lecz tak , by ostatnią pozycją było WARUJ. Przewodnik może wydawać komendy głosowe lub używać krótkich znaków optycznych, albo dawać komendy głosowe z krótkimi gestami jednocześnie. Po wykonaniu przez psa poleceń, przewodnik powraca do niego, i na znak sędziego daje komendę SIAD.
Uwagi:
· Ilość komend podstawowych: 5 (np. WARUJ, STÓJ, SIAD, WARUJ, SIAD).
· Maksymalna ilość komend dodatkowych: 2 · Dozwolone są jednoczesne krótkie komendy optyczne.



Schemat ćwiczenia 10 kl. 2





Wskazówki dla sędziego:
Nie zaliczenie ćwiczenia: - 0 pkt
o Nie wykonanie żadnej pozycji.
o Przemieszczenie się psa o więcej niż 1 jego długość. o Przekroczenie dopuszczalnej ilości komend dodatk. Obniżenia oceny obowiązkowe :
· Nie wykonanie jednej zmiany pozycji, lub jedno powtórzenie komendy -3.
· Powolne tempo wykonywania zmian pozycji -0,5 do -1 (za każdą pozycję).
· Przemieszczenie się psa -0,5 do -2 ( w granicach 1 jego długości).
· Każda dodatkowa komenda -0,5 (poza komendą zmiany pozycji).
· Inne błędy: według uznania sędziego





· ĆWICZENIE NR 11

Wrażenie ogólne

Współczynnik trudności = 1
Ocena maksymalna 10

Uwagi i wskazówki dla sędziego :
Sędzia ocenia:
- Kontakt psa z przewodnikiem i jego podporządkowanie podczas wykonywania ćwiczeń i w przerwach między nimi;
- Chęć i swobodę wykonywania przez psa ćwiczeń;- z uwzględnieniem temperamentu i możliwości fizycznych rasy; - Prezentację i zachowanie przewodnika. - Dopingowanie psa i ukrywana pomoc.
- Nie respektowanie zaanonsowanej pozycji zasadniczej STÓJ lub WARUJ -0,5 (za każdą nie respektowaną pozycję) o ile nie da się tego ująć w poszczególnych ćwiczeniach np. przy meldowaniu się.



ZASADY USTALANIA KOLEJNOŚCI W PRZYPADKU RÓWNEJ ILOŚCI PUNKTÓW OGÓŁEM

KLASA O
Przy ex aequo ilości punktów, wyższą lokatę zajmuje zawodnik, który:
a) uzyskał lepszy wynik w ćwiczeniu nr 3 "chodzenie przy nodze na smyczy"
gdy wynik punktów nadal jest jednakowy:
b) uzyskał lepszy wynik w ćwiczeniu nr 4 "przywołanie"
gdy wynik punktów nadal jest jednakowy:
c) wyższą lokatę otrzymuje młodszy pies

KLASA 1
Przy ex aequo ilości punktów, wyższą lokatę zajmuje zawodnik, który:
a) uzyskał lepszy wynik w ćwiczeniu nr 7 "mały kwadrat"
gdy wynik punktów nadal jest jednakowy:
b) uzyskał lepszy wynik w ćwiczeniu nr 8 "aport"
gdy wynik punktów nadal jest jednakowy:
c) uzyskał lepszy wynik w ćwiczeniu nr 4 "chodzenie przy nodze bez smyczy"
gdy wynik punktów nadal jest jednakowy:
d) wyszą lokatę otrzymuje młodszy pies

KLASA 2
Przy ex aequo ilości punktów, wyższą lokatę zajmuje zawodnik, który:
a) uzyskał lepszy wynik w ćwiczeniu nr 6 "mały kwadrat"
gdy wynik punktów nadal jest jednakowy:
b) uzyskał lepszy wynik w ćwiczeniu nr 5 "przywołanie z zatrzymaniem"
gdy wynik punktów nadal jest jednakowy:
c) uzyskał lepszy wynik w ćwiczeniu nr 7 "aport kierunkowy"
gdy wynik punktów nadal jest jednakowy:
d) wyższą lokatę otrzymuje młodszy pies

KLASA 3
Zgodnie z Regulaminem FCI

Regulamin zastępuje poprzednią wersję zatwierdzoną w grudniu 2003 r z późniejszą poprawką w r 2005.

■■■



GKSP składa podziękowanie Koleżankom z Oddziału w Łodzi - Marii Kowalskiej za redakcję i Ewie Kudukis za szkice ćwiczeń.

Wszelkie uwagi i propozycje udoskonaleń prosimy składać do Podkomisji ds. Obedience na ręce jej Przewodniczącego Kol. Tadeusza Roszkiewicza w Oddziale w Poznaniu lub bezpośrednio do GKSP.

Wyjaśniamy jednocześnie, że regulamin musi mieć nazwę Regulamin Egzaminów – Zawodów, gdyż możliwy jest występ solo w każdej klasie w celu uzyskania minimum kwalifikującego do awansu do klasy wyższej, co jest po prostu zdaniem egzaminu.







































FEDERATION CYNOLOGIQUE INTERNATIONALE (FCI) (AISBL)
Place Albert 1er, 13, B - 6530 Thuin (Belgique) Tél : ++32.71.59.12.38 – Fax : ++32.71.59.22.29, email : [link widoczny dla zalogowanych]

___________________________________________________________________________









OGóLNY REGULAMIN

UDZIAŁU W ZAWODACH OBEDIENCE (FCI)

Z PRZYZNANIEM CACIOB

























SPIS TRESCI



I Zasady uczestnictwa, organizacji i sędziowania



II Uzgodnienia praktyczne – materiały



III Nagrody



IV Zasady ogólne i zalecenia wykonania i oceny ćwiczeń.



V Ćwiczenia w zawodach międzynarodowych Obedience : wykonanie i sędziowanie



VI Rysunki wyjaśniające



VII Organizacja i sędziowanie mistrzostw świata i Europy w Obedience FCI





Obedience (OB) ma na celu nauczenie psa współpracy z przewodnikiem i pozostawania pod jego kontrolą. Należy zwrócić specjalną uwagę na doskonałą relację między psem i przewodnikiem oraz posłuszeństwo psa, nawet jeżeli ten znajduje się w znacznej odległości od przewodnika. Relacja między przewodnikiem i psem powinna być dobra.





I ZASADY UCZESTNICTWA , ORGANIZACJI I SĘDZIOWANIA



1. Kryteria udziału w zawodach międzynarodowych Obedience



Żeby brać udział w zawodach międzynarodowych Obedience, w mistrzostwach świata lub Europy pies powinien mieć minimum 15 miesięcy i być wpisany do księgi rodowodowej uznanej przez FCI



Do każdego kraju należy uznanie krajowych kategorii i warunków, które pies powinien spełnić żeby móc konkurować w zawodach międzynarodowych. Jednakże, żeby brać udział w zawodach międzynarodowych, pies powinien przynajmniej raz zaliczyć najwyższy w swoim kraju stopień Obedience.



W wypadku organizowania zawodów w ramach wystawy psów, pies żeby móc startować w zawodach Obedience, nie musi w niej uczestniczyć.



Psy dotknięte chorobami zakaźnymi, ankylostome (zesztywnienie stawów), świerzbem lub zarobaczone, jak i psy agresywne, niewidome lub głuche nie mogą brać udziału w zawodach Obedience

Psy z kopiowanymi uszami lub ogonem mogą brać udział w zawodach w zależności od przepisów obowiązujących w kraju pochodzenia psa jak i miejsca rozgrywania zawodów.



Suki w cieczce mogą brać udział w zawodach startując na końcu. Powinny przebywać poza terenem zawodów, na który mogą wejść dopiero gdy wszystkie psy zakończyły swoje programy.



Suki są wykluczone z zawodów jeżeli oszczeniły się nie dłużej niż przed ośmioma tygodniami lub mają się oszczenić nie dłużej niż za cztery tygodnie. W razie wątpliwości sędzia zbada sukę poza ringiem przed rozpoczęciem zawodów.



2. Kryteria wybieralności sędziego w zawodach międzynarodowych



Sędzia zawodów Obedience powinien być zatwierdzony przez macierzystą krajową organizację kynologiczną.



Sędzia nie może oceniać przewodnika, który jest członkiem jego rodziny ani psa, który jest jego własnością lub własnością członka jego rodziny lub jego bliskich jak dzieci, rodzice, dziadkowie, wnuki, bracia, siostry lub członkowie rodziny współmałżonka. Jednakowoż nie powinni oceniać również osób z nim współżyjących ani mieszkajacych pod jednym dachem.



Pies nie może brać udziału w zawodach jeżeli pochodzi z hodowli sędziego, był przez niego trenowany lub mieszka z nim pod jednym dachem conajmniej od roku



3. Komisarz zawodów (mistrzostw)

Jeżeli ćwiczenia są oceniane przez dwóch lub więcej sędziów, liczba komisarzy powinna być identyczna jak liczba sędziów, tak żeby każdy ring dysponował co najmniej jednym komisarzem ringowym



4. Zarządzanie zawodami



Zawody odbywają się pod kierunkiem sędziego i komisarza zawodów



Wszystkie incydenty nieprzewidziane obecnym regulaminem podlegają ocenie sędziego i to on podejmuje decyzję o postępowaniu.



5. Obowiązki przewodnika



Obowiązki przewodnika rozpoczynają się z chwilą jego wejścia na teren, na którym odbywają się zawody i kończą w momencie wręczenia nagród. Przewodnicy powinni respektować i przestrzegać zasad oraz poleceń. Powinni się zachowywać nienagannie i być odpowiednio ubrani.



Jeżeli przewodnik nie przestrzega regulaminu lub zachowuje się nieodpowiednio, może być przez sędziego wykluczony z zawodów.



Przewodnik powinien zgłosić się na ringu na 30 minut przed rozpoczęciem się zawodów.



Karanie psów jest zabronione. Kolczatki lub obroże elektryczne, jak i inne narzędzia lub środki korekcyjne są zabronione.



Podczas ćwiczeń i między nimi pies powinien znajdować się po lewej stronie przewodnika. Jeżeli ze względu na handicap lub inną przyczynę natury fizycznej jest to niemożliwe, pies może znajdować się po prawej stronie. Przewodnik lub szef ekipy przed zawodami powinien to ustalić z sędzią.

Wszyscy sędziowie powinni być o tym poinformowani i ewentualny wpływ na sędziowanie powinien być omówiony ze wszystkimi. To ustępstwo powinno być uzasadnione i nie powinno przeszkadzać innym psom i zawodnikom. Np. w czasie ćwiczenia 1 i 2, jeżeli zawodnik porusza się na wózku, powinien zajmować pozycję na końcu szeregu, tak żeby żaden pies nie musiał go wymijać.



6. Zachowanie psa / dyskwalifikacja



Pies, który w obojętnie którym momencie, nawet po zakończeniu swojego programu, ugryzie, usiłuje ugryźć, zaatakuje lub spróbuje zaatakować człowieka lub innego psa jest wykluczony z zawodów. Traci wszystkie punkty nawet jeżeli zakończył już swój występ. W czasie zawodów dwudniowych dyskwalifikacja obejmuje również drugi dzień. Incydent jest wpisany do książeczki startów, a raport zostanie wysłany zarówno do macierzystej organizacji kynologicznej jak i do organizacji kynologicznej kraju organizującego zawody.



7. Inne Zarządzenia



Przewodnik nie ma prawa wejść na ring po jego przygotowaniu lub w czasie przygotowywania chyba, że został do tego upoważniony przez komisarza szefa.



W ćwiczeniach grupowych (1 i 2) liczba psów w grupie jest od 3 do 6 max . Jeżeli liczba uczestników nie jest podzielna przez 6, dwie grupy mogą liczyć po 7 psów.





II UZGODNIENIA PRAKTYCZNE - MATERIAŁY



Przebieg zawodów, liczba uczestników, wymiary ringu i materiały do przygotowania



1. Przebieg zawodów



Na mistrzostwach świata i Europy jak i na wszystkich zawodach międzynarodowych, sędzia po konsultacji z organizatorami ma prawo zdecydować w jakiej kolejności będą wykonywane ćwiczenia i jak będą zgrupowane. Ta kolejność powinna być jednakowa dla wszystkich zawodników.



2. Liczba zawodników



Zaleca się sędziowanie nie więcej niż 4 psów na godzinę (plus minus) i nie więcej niż 25 dziennie. Jeżeli jest więcej sędziów, każdy sędziuje wszystkie psy wykonujące oceniane przez niego ćwiczenia.



3. Wymiary ringu



Wymiary ringu w zawodach odbywających się na zewnątrz powinny wynosić przynajmniej 20m x 30m. W wypadku zawodów na zewnątrz lepiej jest przewidzieć ring 25m x 40m. Ringi mogą być mniejsze jeżeli ćwiczenia są rozłożone na dwa lub więcej ringów i ćwiczenia wymagające mniejszej powierzchni sa zgrupowane na jednym ringu. Ring powinien być czytelnie wydzielony. Do sędziego należy ocena czy ring ma dostateczne wymiary.



4. Przewidziane materiały



Na komitecie organizacyjnym spoczywa odpowiedzialność udostępnienia regulaminu i poleceń do wglądu na terenie zawodów.



Przeszkoda pełna szerokości ok. 1m i o wysokości od 10cm do 1m (regulowana co 10cm – ćwiczenie Cool. W przeciwieństwie do przeszkód używanych w agillity przeszkoda nie powinna mieć bocznych odkosów.



Do dyspozycji powinna być dostarczona odpowiednia ilość tablic i pachołków. Wysokość tablic i pachołków powinna być ok. 15 cm



Powinny być używane tablice z punktami otrzymanymi przez psa.



Powinny być dostarczone kartki czerwone i żółte, pozwalające sędziemu na udzielenie ostrzeżenia (żółta) lub dyskwalifikacje (czerwona)



Reglamentowane przedmioty zapewnione przez organizatorów:



· Trzy komplety koziołków drewnianych różnej wielkości i wagi odpowiedniej do wielkości ras(małe, średnie, duże). Każdy komplet zawiera trzy koziołki tej samej wielkości. Maksymalna waga największego koziołka wynosi około 450 g (ćwiczenie 7).

· Koziołki metalowe trzech wielkości o maksymalnej wadze 200 g dla największego. Wielkość koziołków powinna być dostosowana do wielkości ras. Jednak przewodnik ma prawo wyboru koziołka, który mu odpowiada (ćwiczenie Cool

· Przedmioty drewniane około 2cm x 2cm x 10cm. Liczba przedmiotów równa jest sześć razy liczbie psów biorących udział w ćwiczeniu (ćwiczenie 9)







III NAGRODY



Na wstążki i rozetki przyznawane w Obedience polecamy używanie kolorów czarny/czerwony/żółty. Każdy nagrodzony pies otrzymuje wstążkę czarną, czerwoną lub żółtą.



Wstążka czerwona jest przeznaczona dla zdobywcy 1 nagrody (Doskonała) : 256-320 pkt

Wstążka niebieska jest przeznaczona dla zdobywcy 2 nagrody (Bardzo dobra):224-poniżej 256pkt

Wstążka żółta jest przeznaczona dla zdobywcy 3 nagrody (Dobra) : 192-poniżej 224 pkt



Organizator może używać innych kolorów zgodnie z tradycjami narodowymi.



Jeżeli dwa psy lub więcej zakończą zawody z tą samą ilością punktów, należy zsumować punkty z ćwiczeń 3, 5 i 6. Jeżeli w dalszym ciągu mamy równą ilość punktów, te 3 ćwiczenia powinny być wykonane ponownie.



Nagroda lub rozeta powinna być przyznana każdemu psu, który w danym dniu otrzyma tytuł Międzynarodowego Championa Obedience. Jednakże w rozetkach mogą się pojawiać inne tradycyjnie używane w Mistrzostwach (Championatach) kolory jak czerwony i zielony ; np. rozetka klasyczna z szarfami zielonymi i mniejsze zawierające kolory Obedience, czarny -czerwony-żółty





Wniosek na championa międzynarodowego Obedience (CACIOB) - Certificat d’aptitude au championnat international d’Obédience (CACIOB)



Zwycięzca (pod warunkiem posiadania dwóch jąder, o ile jest to samiec) otrzymuje CACIOB jeżeli uzyska 1 lokatę, a drugi najlepszy pies (pod tym samym warunkiem) otrzymuje rezerwowy CACIOB. W miarę możliwości w rozetce powinny być zachowane kolory Obedience (czarny – czerwony - żółty) i powinien na niej znajdować się napis « Międzynarodowy Champion Obedience »



Nagroda lub rozeta powinna być przyznana każdemu psu, który uzyskał CACIOB, jak i temu, który uzyskał rezerwowy CACIOB. W miarę możliwości powinny być zachowane kolory Obedience (czarny – czerwony - żółty) do którego należy dorzucić kolor CACIOB (biały) lub kolor rezerwowego CACIOB (pomarańczowy). Np. rozetka « klasyczna » i szarfa biała (pomarańczowa) i mniejsze rozetki zawierające kolory Obedience (czarny – żółty - czerwony). Napisy CACIOB i Rezerwowy CACIOB powinny być widoczne.



Międzynarodowy Champion Obedience



Żeby otrzymać tytuł Międzynarodowego Championa Obedience, pies powinien uzyskać 2 CACIOB, w dwóch różnych krajach oraz otrzymać minimum ocenę ‘Bardzo Dobra’ (lub lepiej), w wieku minimum 15 miesięcy na wystawie pod patronatem FCI. Między dwoma certyfikatami musi upłynąć minimum rok i 1 dzień





IV ZASADY OGÓLNE I ZALECENIA WYKONANIA I OCENY ĆWICZEŃ



Z wyjątkiem specjalnych zaleceń dotyczących poszczególnych ćwiczeń, ogólne zasady i zalecenia odnoszą się do wszystkich ćwiczeń



Punktacja



W ocenie ćwiczeń obedience przyznawane są następujące punkty:

0 - 5 - 5,5 - 6 - 6,5 - 7 - 7,5 - 8 - 8,5 - 9 - 9.5 - 10.



Dyskwalifikacja Powoduje zakończenie programu i utratę wszelkich punktów. Pies nie ma prawa dokończenia pozostałych ćwiczeń programu



Nie zaliczenie ćwiczenia powoduje utratę punktów z danego ćwiczenia ale pies może dokończyć wykonywanie pozostałych ćwiczeń.



Żółta kartka oznacza ostrzeżenie. Ostrzeżenie może być udzielone przez sędziego w zależności od zachowania się przewodnika lub psa. Dwa ostrzeżenia (żółte kartki) powodują dyskwalifikację psa.



Czerwona kartka oznacza dyskwalifikację.



Wykonanie ćwiczeń



· Sędzia ustala kolejność wykonywania ćwiczeń; kolejność ta musi być zachowana przez wszystkich zawodników



· Ćwiczenia rozpoczynają się i kończą z psem znajdującym się przy nodze przewodnika. W pozycji ‘przy nodze’ (zasadniczej) pies siedzi po lewej stronie przewodnika.



· Między ćwiczeniami pies powinien znajdować się po lewej stronie przewodnika. Opuszczenie ringu przez psa w czasie lub między ćwiczeniami powoduje dyskwalifikację.



· Przewodnik powinien zostawić smycz poza ringiem lub na stoliku komisarza. Odnosi się to do wszystkich ćwiczeń



· Wszystkie ćwiczenia rozpoczynają się w momencie, kiedy komisarz ustawi zawodnika w prawidłowej pozycji wyjściowej i po potwierdzeniu zawodnika o gotowości do wykonania ćwiczenia. Wszystkie ćwiczenia kończą się wraz z wypowiedzeniem przez komisarza szefa ‘ćwiczenie zakończone’



· Zabronione jest wskazanie miejsca lub wysłanie do niego psa przed lub w trakcie ćwiczenia (z wyjątkiem, kiedy ćwiczenie na to pozwala). Nie respektowanie tej zasady powoduje uznanie przez sędziego ćwiczenia za nie zaliczone.



· Komendy podane w regulaminie są komendami zalecanymi. Inne słowa mogą być używane pod warunkiem, że będą wystarczająco krótkie.



· Na terenie ringu zabronione jest używanie smakołyków lub przedmiotów używanych do zabawy jak np. piłeczki. Jeżeli sędzia zauważy, że przewodnik posiada je podczas gdy jest na ringu, powoduje dyskwalifikację zawodnika.



· Zawodnik podczas ćwiczenia nie ma prawa dotykać psa, głaskać go lub używać innej formy zachęty. Nie respektowanie tych zaleceń powoduje nie zaliczenie ćwiczenia. Dyskretne zachęty (jak ‘brawo’, lub przyjacielskie poklepanie) są dozwolone po zakończeniu ćwiczenia. Jeżeli przewodnik motywuje psa w sposób przesadny, entuzjastyczny, egzaltowany, bawi się z nim lub jeżeli pies skacze mu w ramiona, przechodzi między nogami itd. otrzymuje od sędziego ostrzeżenie w postaci żółtej kartki. W przypadku powtórzenia się incydentu sędzia daje kartkę czerwoną i pies jest zdyskwalifikowany.



· Sędzia ma prawo zakończyć wykonywanie ćwiczenia jeżeli pies jest widocznie niezdolny do jego wykonania. Ćwiczenie jest traktowane jako nie zaliczone



· Sędzia powinien zabronić psu kontynuowania zawodów, gdy ten nie jest w stanie ćwiczyć lub przeszkadza, ciągle szczekając lub skomląc. Jeżeli pies szczeka lub skomli, sędzia może dać pierwsze ostrzeżenie (żółta kartka). Jeżeli pies nie przestanie sędzia go dyskwalifikuje (czerwona kartka) Te reguły stosują się również jeżeli pies stale przeszkadza szczekając lub skomląc pomiędzy ćwiczeniami.



· Jeżeli pies opuści przewodnika w trakcie wykonywania ćwiczenia, przerwie wykonywanie go lub wymknie się spod kontroli przewodnik może go przywołać bez ruszenia się z miejsca, tylko jeden raz. Jeżeli pies przyjdzie do przewodnika po pierwszej wydanej komendzie, sędzia daje żółtą kartkę, ćwiczenie jest nie zaliczone ale pies i zawodnik mogą kontynuować i przejść do następnego ćwiczenia. Jeżeli pies wymknie się spod kontroli po raz drugi sędzia ogłasza dyskwalifikację. Jeżeli pies nie przyjdzie do przewodnika po pierwszym przywołaniu, jest dyskwalifikowany.



· Podczas ćwiczenia przywołania (ćwiczenie 5), pies może podejść i przyjąć pozycję przed przewodnikiem. Następnie, po komendzie przewodnika (po uzyskaniu pozwolenia komisarza), pies powinien szybko przyjść do nogi pozostając jak najbliżej przewodnika.



· We wszystkich ćwiczeniach aportowych (ćwiczenie 7, 8 i 9), pies może przyjąć pozycję przed przewodnikiem i oddać przedmiot po komendzie przewodnika (po otrzymaniu pozwolenia komisarza szefa). Następnie, na komendę przewodnika (po otrzymaniu pozwolenia komisarza szefa), pies powinien szybko przyjść do nogi pozostając cały czas jak najbliżej przewodnika.



· Podczas ćwiczeń przywołania i aportu sędzia nie musi być poinformowany o sposobie w jaki sposób ćwiczenie będzie wykonane (określenie czy pozycja do nogi będzie wykonywana bezpośrednio czy po przyjęciu przez psa pozycji przed przewodnikiem). Jeżeli ćwiczenie jest doskonale wykonane, sędzia może przyznać max punktów bez brania pod uwagę w jaki sposób ćwiczenie było realizowane.



· W ćwiczeniach, w których są dozwolone komendy słowne lub znaki optyczne, przewodnik powinien poinformować sędziego, przed rozpoczęciem ćwiczenia, o swoim zamiarze użycia znaków. Nie jest to niezbędne jeżeli są dozwolone zarówno komendy głosowe jak i znaki optyczne.



Sędziowanie



· Sędziowanie ćwiczenia rozpoczyna się w chwili potwierdzenia zawodnika o gotowości poprzez odpowiedź na pytanie komisarza szefa ‘czy jesteś gotowy ?’ Sędziowanie kończy się z chwilą, gdy komisarz powie ‘ćwiczenie skończone’



· Wszystkie dodatkowe komendy, komendy podwójne, instrukcje podane gestami itd. powinny być karane. Zasada ogólna jest, że gdy przewodnik wydaje komendę po raz drugi, odejmowane są 2 punkty, podczas gdy trzecia komenda powoduje nie zaliczenie ćwiczenia (lub jego części)



· Pies, który szczeka, nawet okazjonalnie, podczas wykonywania ćwiczenia powinien być ukarany. Sędzia nie powinien przyznać mu więcej niż 7 punktów w wypadku szczekania okazjonalnego i jeżeli pies szczeka ciągle lub intensywnie ćwiczenie jest nie zaliczone. Jeżeli szczekanie pojawia się w trakcie kolejnych ćwiczeń, pies jest dyskwalifikowany. Dotyczy to również psa, który skomli.



· Jeżeli przewodnik opuści swoje miejsce w momencie wydawania komendy, ćwiczenie jest nie zaliczone.



· Jeżeli na początku ćwiczenia pies wyprzedzi komendę wydaną przez przewodnika, nie pozostając prawidłowo przy nodze’(w pozycji zasadniczej, sędzia może przyznać maksimum 8 punktów



· Jeżeli pies opuści przewodnika po rozpoczęciu ćwiczenia, ale zanim przewodnik wyda pierwszą komendę, ćwiczenie jest nie zaliczone. Nie ma możliwości przywołania psa



· Jeżeli pies załatwi się podczas lub między ćwiczeniami jest dyskwalifikowany





V ĆWICZENIA W MIĘDZYNARODOWYCH ZAWODACH OBEDIENCE



Zasady i polecenia wykonania i sędziowania ćwiczeń





Cwiczenie 1 : SIAD ZOSTAŃ W GRUPIE (2mn)



Komendy : « Siad » « Zostań »



Wykonanie : psy siedzą przy nodze, w rzędzie, w odległości około 3m jeden od drugiego. Na polecenie, przewodnicy odchodzą na 2 minuty do miejsca poza polem widzenia psów. Po upływie tych dwóch minut, przewodnicy są proszeni o powrót na ring I zatrzymanie się w pozycji stój. Następnie proszeni są o udanie się w kierunku swoich psów i pozostanie przy ich boku (pies jest w pozycji “noga”).

Każda grupa powinna składać się z minimum 3 a max 6 psów.



Wytyczne :



Pies, który się podniesie, położy lub przeczołga na odległość większą niż jego długość otrzymuje notę 0. Każde poruszenie powoduje obniżenie wyniku. Jeżeli pies zaszczeka 1-2 razy, zostaną mu zdjęte 1-2 punkty, jeżeli szczeka podczas większej części ćwiczenia, ćwiczenie jest nie zaliczone (0 punktów). Jeżeli pies jest niespokojny, przenosi ciężar ciała z jednej strony na drugą, powinien być ukarany. Pies może rozglądać się wokół siebie. Jednak nie może stwarzać wrażenia niepewności lub niepokoju. Jeżeli pies się położy lub wstanie po upływie dwóch minut, kiedy więc przewodnik znajduje się ponownie na ringu, nie może otrzymać więcej niż 5 punktów. Jeżeli pies wstanie i podejdzie do innego psa, ryzykując spowodowanie ewentualnego „spięcia psów”, ćwiczenie powinno być przerwane i następnie powtórzone z wyłączeniem psa, który popełnił błąd.



Zaleca się, aby teren znajdujący się naprzeciwko psów poza ringiem był dostępny wyłącznie dla obsługi zawodów. W wypadku Mistrzostw Świata i Europy przepis ten jest obowiązkowy.





Współczynnik : 3 Max ilość punktów : 30



Ćwiczenie 2 : WARUJ ZOSTAŃ W GRUPIE (4mn)



Komendy : « Waruj », « Zostań », « Siad»



Wykonanie : psy siedzą przy nodze, w rzędzie, w odległości około 3m jeden od drugiego. Po kolei każdy pies otrzymuje komendę waruj. Komenda waruj jako pierwsza jest wydawana psu, który w momencie wchodzenia na ring, znajduje się najbardziej na lewo, a jako ostatnia psu, który znajduje się najbardziej na prawo. Komenda siad jest wydawana w odwrotnej kolejności. Rozpoczyna pies siedzący najbardziej na prawo, tak, że pies, który zawarował pierwszy, siada ostatni. Komendy są wykonywane na polecenie komisarza. Zawodnicy odchodzą jednocześnie na okres 4 min do miejsca poza zasięgiem wzroku psów. Psy w tym czasie mają warować i są poddawane rozproszeniom, jak np. slalom między nimi obcej osoby. Po upływie 4 minut przewodnicy wracają do psów i stają w odległości ok. 3m za nimi. Następnie na polecenie podchodzą do psów (z boku) i jeden po drugim wydają psom komendy przyjęcia pozycji zasadniczej. Każda grupa powinna składać się z minimum 3 i max 6 psów



Wytyczne : pies, który wstanie lub usiądzie podczas gdy zawodnicy są poza polem widzenia, który przeczołga się o więcej niż swoją długość nie zalicza ćwiczenia (0 pkt). Wszystkie jego poruszenia powodują obniżenie oceny. Jeżeli pies zaszczeka 1-2 razy, zostaną mu odjęte 1-2 punkty, jeżeli szczeka podczas większej części ćwiczenia, ćwiczenie jest nie zaliczone (0 punktów). Jeżeli pies jest niespokojny, przenosi ciężar ciała z jednej strony na drugą, powinien być ukarany. Pies może rozglądać się wokół siebie oraz może wykazać zainteresowanie hałasami i rozproszeniami poza ringiem. Jednak nie może stwarzać wrażenia niepewności lub niepokoju. Jeżeli pies wstanie i podejdzie do innego psa, ryzykując spowodowanie ewentualnego „spięcia psów”, ćwiczenie powinno być przerwane i następnie powtórzone z wyłączeniem psa, który popełnił błąd.

.

Pies który leży na boku nie może otrzymać więcej niż 7 punktów.



Jeżeli pies usiądzie lub wstanie po upływie czterech minut, to znaczy jeżeli przewodnik znajduje się z powrotem na ringu nie może otrzymać więcej niż 5 punktów



Zaleca się, aby teren znajdujący się naprzeciwko psów poza ringiem, był dostępny wyłącznie dla obsługi zawodów. W wypadku mistrzostw Świata i Europy przepis ten jest obowiązkowy.





Współczynnik : 2 Max ilość punktów : 20



Ćwiczenie 3 : CHODZENIE PRZY NODZE



Komenda : « Noga »



Wykonanie : Chodzenie przy nodze odbywa się w różnych tempach i zawiera zmiany kierunku, zakręty i zwroty. Pies bez smyczy powinien podążać za przewodnikiem spontanicznie, idąc równolegle po jego lewej stronie, z łopatką na wysokości kolana przewodnika. Przewodnik w czasie ćwiczenia powinien poruszać rękami w sposób naturalny.



Chodzenie przy nodze wykonywane jest w tempie normalnym, wolnym i szybkim i zawiera zakręty, zwroty oraz zatrzymania. Przewodnik może wybrać wykonanie zwrotu w lewo lub w prawo. « Zwrot niemiecki » jest dopuszczalny, tzn. że pies może obejść przewodnika z prawej strony pozostając cały czas w kontakcie z nim.

Pies musi wykonywać to ćwiczenie również podczas gdy przewodnik wykonuje dwa lub trzy kroki w różnych kierunkach , zatrzymaniu , w czasie wykonywania zakrętów i zwrotów również w miejscu.



Podczas tego samego testu lub zawodów wszystkie psy wykonują chodzenie przy nodze według tego samego schematu.



Komenda « noga » może być dana przy każdym ruszeniu, podczas gdy przewodnik zmienia prędkość, wykonuje 2 lub 3 kroki w różnych kierunkach rozpoczynając z pozycji stojącej oraz podczas wykonywania zakrętów i zwrotów również z pozycji stojącej. Gdy przewodnik zatrzymuje się pies powinien przyjąć « pozycję zasadniczą » bezzwłocznie i bez komendy.





Wytyczne : Pies, który oddali się od przewodnika lub podąża za nim w odległości większej niż pół metra podczas większej części ćwiczenia, nie zalicza go. Jeżeli pies porusza się wolno może otrzymać najwyżej 6-7 punktów. Brak kontaktu i komendy dodatkowej są uważane jako błędy.

Pozycja wyjściowa pod nieprawidłowym kątem (nie równoległa do przewodnika) pociąga stratę 2 punktów.



Współczynnik : 3 Max ilość punktów : 30



Ćwiczenie4 : STÓJ,SIAD I WARUJ PODCZAS MARSZU



Komendy : "Stój", "Siad", "Waruj", "Noga" (4 razy)



Wykonanie : Ćwiczenie jest wykonywane w marszu ( w kierunku odwrotnym do wskazówek zegara) po kwadracie 8m x 8m ; skręty w każdym narożniku wykonywane są więc w lewo. W czasie ćwiczenia, na komendę przewodnika (który otrzymuje polecenie od komisarza szefa), pies powinien przyjąć pozycję "Stój", "Siad", "Waruj". Kwadrat jest wyznaczony przez pachołki umieszczone w każdym jego rogu.



Marsz rozpoczyna się w połowie jednego z boków kwadratu (pierwszego boku). Gdy przewodnik z psem są mniej więcej w połowie drugiego boku na polecenie komisarza przewodnik daje psu komendę « stój » i kontynuuje swój marsz wkoło kwadratu. Po dojściu do psa daje komendę « noga » i kontynuuje marsz. Ćwiczenie jest kontynuowane w ten sposób, że przewodnik daje komendę siad w połowie trzeciego boku i waruj w połowie czwartego. Ćwiczenie kończy się kiedy przewodnik i pies dotrą do punktu startu.



Podczas wszystkich wymaganych pozycji pies powinien znajdować się w linii równoległej do wyobrażalnej linii kwadratu w odległości ok. 50 cm od niej (biorąc pod uwagę wielkość psa). Zakręty powinny być zaznaczone pod kątem 90° i nie powinny być zaokrąglone.



Wytyczne : jeżeli pies zatrzyma się w nieprawidłowej pozycji (np. « siad » zamiast « waruj »), nie może otrzymać więcej niż 7 punktów. Jeżeli pies w ogóle nie wykona pozycji (w ogóle się nie zatrzyma), nie może otrzymać więcej niż 6 punktów. Żeby otrzymać punkty w zadanej pozycji, pies po wydaniu komendy nie może się przemieścić na odległość większą niż jego długość oraz powinien wykonać komendę, zanim przewodnik nie minie następnego pachołka. Co znaczy, że pies może otrzymać punkty jeżeli wykonał co najmniej dwie pozycje. Podczas oceny, sędzia powinien również zwrócić uwagę na pracę psa przy nodze. Błędami są: powolny ruch, niedokładne chodzenie przy nodze oraz nie respektowanie pachołków podczas marszu (ścinanie zakrętów)



Współczynnik : 3 Max ilość punktów : 30





Ćwiczenie 5 : PRZYWOŁANIE Z ZATRZYMANIEM STÓJ I WARUJ



Komendy "Waruj" , "Zostań" , "Do mnie" (3 razy) , "Stój" ,"Waruj" LUB znaki optyczne.



Wykonanie : Pies przyjmuje pozycję waruj, a przewodnik oddala się na odległość około 30 do 35 m w podanym kierunku. Na pozwolenie komisarza szefa przewodnik przywołuje psa. Po pokonaniu przez psa około jednej trzeciej dystansu, przewodnik zatrzymuje go w pozycji stój. Na następne pozwolenie komisarza, przewodnik ponownie przywołuje psa i po pokonaniu przez niego około dwóch trzecich zatrzymuje go w pozycji waruj. Po drugim zatrzymaniu, na polecenie komisarza przewodnik przywołuje psa do nogi. Komisarz sygnalizuje przewodnikowi wyłącznie przywołanie psa. Przewodnik daje psu komendę zatrzymującą przy jednym z 4 pachołków. Mogą być używane zarówno komendy głosowe i sygnały optyczne (nigdy jednocześnie) w ten sposób, że jedna komenda może być używana do jednej pozycji, inna do drugiej. Przy przywołaniu można użyć imienia psa, ale imię i komenda powinny być wypowiedziane w ten sposób, żeby nie stwarzać wrażenia dwóch różnych komend.



Wytyczne : ważne jest, żeby pies reagował spontanicznie na komendy przywołania. Pies powinien poruszać się z odpowiednią prędkością, utrzymywać stałe tempo i poruszać się co najmniej szybkim kłusem. Powolny ruch jest traktowany jako błąd. Sędzia przy ocenie prędkości powinien brać pod uwagę rasę psa. Pies powinien zatrzymać się natychmiast po usłyszeniu komendy. Przy ocenie zatrzymania sędzia powinien brać pod uwagę prędkość psa. Może wykazać pewną tolerancję przy ocenie psów bardzo szybkich, ale nie przy ocenie psów wolnych. Żeby otrzymać maksymalną ilość punktów podczas zatrzymania, od momentu wydania komendy do momentu zatrzymania pies nie może się przemieścić o więcej niż swoją długość. Żeby otrzymać punkty podczas zatrzymania, pies nie powinien się przemieścić na odległość większą niż trzy jego długości. Jeżeli wydane są więcej niż trzy komendy przywołania najlepsza ocena jaką pies może otrzymać jest 6. Trzecie przywołanie z tej samej pozycji powoduje nie zaliczenie ćwiczenia.



Jeżeli pies opuści jedną pozycję (nie zatrzyma się w dozwolonych granicach), nie może otrzymać więcej niż 6 punktów. Jeżeli pies nie spróbuje zatrzymania przy którejś pozycji nie może otrzymać więcej niż 5 punktów. Jeżeli pies nie zatrzyma się w żadnej z dwóch pozycji lub wykona je w odwrotnej kolejności, ćwiczenie jest nie zaliczone. Jeżeli pies raz zatrzyma się w nieprawidłowej pozycji, nie może otrzymać więcej niż 7 punktów. Jeżeli pies usiądzie lub wstanie przed pierwszą komendą przywołania nie może otrzymać więcej niż 7 punktów. Jeżeli pies się przemieści przed pierwszą komendą przywołania, na odległość większą niż jego długość, ćwiczenie jest nie zaliczone.



Współczynnik : 4 Max ilość punktów : 40



Ćwiczenie 6 : WYSŁANIE NAPRZÓD



Komendy : "Naprzód" , "Stój" , "Lewa/prawa", i/lub znak ręką, (« Stop »),

"Waruj", "Do nogi".



Wykonanie : pies jest wysłany do pachołka (małego, najlepiej w kształcie półkuli) na odległość około 10 m od punktu startu i zatrzymany przy nim komendą. Pies powinien przyjąć pozycję « stój » i całkowicie znaleźć się w okręgu o promieniu 2m wokół pachołka. Po około 3 sekundach, przewodnik otrzymuje polecenie wysłania psa do kwadratu o wymiarach 3m x 3m znajdującego się w odległości około 25 m od punktu startu. Ten kwadrat powinien się znajdować w odległości około 3 do 5 m od granicy ringu i powinien być ograniczony przez widoczną linię (np. namalowana kredą lub szeroką taśmą samoprzylepną) łączącą po stronie zewnętrznej 4 pachołki umieszczone w 4 rogach. Po osiągnięciu przez psa kwadratu, przewodnik daje mu komendę waruj. Na polecenie komisarza, przewodnik udaje się do psa. W odległości około 2m od psa, komisarz szef poleca przewodnikowi zakręcić po raz pierwszy i po około 10 m po raz drugi w kierunku punktu startu. Po następnych 10 m przewodnik, na polecenie komisarza przywołuje psa do nogi cały czas kontynuując marsz.



Pies powinien biec w linii prostej do pachołka i do kwadratu, do którego powinien wejść od strony frontowej. Kąt utworzony miedzy punktem startu, środkowym pachołkiem i środkiem kwadratu powinien wynosić 90°



Patrz rysunek w rozdziale VI



Wytyczne : Należy zwrócić szczególną uwagę na ochotę z jaką pies wykonuje polecenia i komendy, jego ruch i na to czy porusza się po liniach prostych.. Żeby otrzymać 10 punktów, przewodnik nie może w ćwiczeniu użyć więcej niż 6 komend, szósta komenda jest komendą zatrzymania w kwadracie. Pies powinien wykonywać wszystkie komendy (np. komendę « stój » w kwadracie). Alternatywą jest użycie wyłącznie komendy « waruj », w momencie wejścia psa do kwadratu i co za tym idzie użycia tylko 5 komend



Pies który pracuje samodzielnie jest karany.. Oznacza to np. że komenda « stój » przy pachołku lub « waruj » w kwadracie musi być wydana. Jeżeli przewodnik wydając komendy przemieszcza się (w obojętnie którą stronę) ćwiczenie będzie traktowane jako niezaliczone (0 punktów). Jeżeli przewodnik używa przesadnych gestów pies nie może otrzymać więcej niż 8 punktów. Pies, zanim zostanie wysłany do kwadratu, powinien mieć cztery łapy wewnątrz okręgu. Pies, który usiądzie lub się położy przy pachołku nie może otrzymać więcej niż 8 punktów. Pies, który usiądzie lub się położy poza okręgiem nie zalicza ćwiczenia. Po położeniu się psa nie może być już wydana żadna komenda kierująca psem. Żeby otrzymać punkty pies musi cały (z wyjątkiem ogona) znajdować się wewnątrz kwadratu.



Ćwiczenie jest nie zaliczone jeżeli przed drugim skrętem przewodnika, pies podniesie się, żeby usiąść lub wstać. Pies nie może otrzymać więcej niż 5 punktów jeżeli się podniesie (żeby usiąść lub wstać) po drugim zakręcie ale przed komendą przywołania. Jeżeli pies przesuwa się w kwadracie bez podniesienia się, nie może otrzymać więcej niż 7 punktów. Jeżeli przesunie się poza bok kwadratu, zanim zostanie przywołany, ćwiczenie jest nie zaliczone. Jeżeli pies porusza się bardzo wolno nie może otrzymać więcej niż 6 punktów.



Każda powtórzona komenda przywołania, zatrzymania lub przyjęcia pozycji « waruj » jest karana (2 punkty za komendę). Pies również nie zalicza ćwiczenia jeżeli jedna z tych komend musi być powtórzona po raz trzeci. Punkty karne za komendy wskazujące kierunek zależą od ich natężenia oraz od tego jak pies na nie reaguje.



Zabronione jest, na linii startu, pokazywanie psu jednego lub drugiego kierunku lub pokazywanie mu kwadratu na początku ćwiczenia. Niezastosowanie się do tych zaleceń powoduje nie zaliczenie ćwiczenia



Współczynnik : 4 Max ilość punktów : 40



ćwiczenie 7 : APORT KIERUNKOWY



Komendy : "Naprzód", "Stój", "Lewa/prawa", i/lub sygnały optyczne, "Aport",

« Daj »



Wykonanie : trzy drewniane koziołki tej samej wielkości są umieszczone w rzędzie około 5 m jeden od drugiego, tak aby były doskonale widoczne. Punkt startowy znajduje się około 20 m od środkowego koziołka. Pies jest wysłany do pachołka umieszczonego w odległości około 10 m od punktu startu i zatrzymany komendą w odległości około 2m od niego. Po około 3 sekundach, przewodnik otrzymuje polecenie wysłania psa do wylosowanego koziołka – lewego lub prawego, który powinien być przyniesiony i oddany prawidłowo.

Po wylosowaniu koziołka który powinien być przyniesiony (koziołek środkowy nigdy nie jest losowany) komisarz szef umieszcza wszystkie trzy koziołki. Koziołek wyznaczony przez losowanie - lewy lub prawy – zawsze jest umieszczany jako pierwszy. Podczas przygotowań przewodnik i pies stoją na linii wyjściowej, na przeciwko środkowego koziołka w odległości około 20 m. Do dyspozycji powinny być trzy komplety koziołków (max 450g) odpowiednie dla różnych ras. Wielkość koziołka powinna być proporcjonalna do wielkości psa. Przewodnik jednakże może wybrać koziołki które mu odpowiadają.



Wytyczne : należy zwrócić uwagę na: ochotę psa do wykonywania poleceń i komend wskazujących kierunek , ruch i na to czy pies wybrał najkrótszą drogę do właściwego koziołka.

Fakt pokazania psu właściwego kierunku jest oceniany jak dotknięcie psa i powoduje nie zaliczenie ćwiczenia. Żeby otrzymać punkty, pies powinien przyjąć przy pachołku pozycję stój w okręgu o promieniu 2m. Pies, który położy się lub usiądzie przy pachołku nie może otrzymać więcej niż 8 punktów.

Fakt podgryzania lub gryzienia koziołka powoduje, że pies nie może otrzymać więcej niż 7 punktów. Nadmierne podgryzanie lub zniszczenie koziołka powoduje nie zaliczenie ćwiczenia (0 punktów). Jednak pies nie powinien być karany jeżeli podgryzie koziołek celem poprawienia chwytu. Ćwiczenie jest nie zaliczone (0 punktów) jeżeli pies przyniesie niewłaściwy koziołek.



Upuszczenie koziołka

Jeżeli pies upuści koziołek i podniesie go bez polecenia przewodnika, nie może otrzymać więcej niż 7 punktów. Jeżeli konieczna jest komenda, pies nie może otrzymać więcej niż 5 punktów. Jeżeli pies upuści koziołek przy boku przewodnika i kiedy ten podejmie go bez zrobienia kroku, pies może otrzymać 5 punktów.



Punkty karne za komendy wskazujące kierunek zależą od ich natężenia oraz od tego jak pies na nie reaguje. Kary za każde inne komendy dodatkowe powinny być w zgodzie z ogólnymi zasadami oraz z ćwiczeniem 6.



Współczynnik : 3 Max ilość punktów : 30





Ćwiczenie 8 : SKOK PRZEZ PRZESZKODĘ Z APORTEM METALOWYM



Komendy : « Hop », « Aport » i « Daj».



Wykonanie : przewodnik, z psem przy nodze staje w odległości około 3m od przeszkody. Wyrzuca nad przeszkodą metalowy koziołek. Na polecenie, przewodnik wydaje psu komendę skoku przez przeszkodę, podjęcia koziołka i powrotu z nim nad przeszkodą. Powinny być dostępne trzy koziołki metalowe, o różnej wadze i wielkości, dostosowane do wielkości psów. Maksymalna waga największego nie powinna przekraczać około 200g. Jednak bez względu na rasę, do przewodnika należy decyzja wyboru koziołka.

Przeszkoda powinna mieć szerokość 1m a jej wysokość powinna być mniej więcej równa wysokości psa w kłębie, zaokrąglonej do najbliższej dziesiątki. Nie może nigdy być wyższa niż 1m.



Wytyczne : Komenda aport nie powinna być wydana po rozpoczęciu przez psa skoku. Jeżeli pies dotknie w czasie skoku przeszkody (nawet lekko), nie może uzyskać więcej niż 8 punktów. Jeżeli pies podeprze się o przeszkodę lub jeżeli nie wykona skoku z koziołkiem, ćwiczenie jest nie zaliczone



Upuszczenie koziołka

Jeżeli pies upuści koziołek i podniesie go bez polecenia przez przewodnika, nie może otrzymać więcej niż 7 punktów. Jeżeli konieczna jest komenda, pies nie może otrzymać więcej niż 5 punktów. Jeżeli pies upuści koziołek przy boku przewodnika i kiedy ten podejmie go bez zrobienia kroku, pies może otrzymać 5 punktów.



Fakt podgryzania lub gryzienia koziołka powoduje, że pies nie może otrzymać więcej niż 7 punktów. Nadmierne podgryzanie lub zniszczenie koziołka powoduje nie zaliczenie ćwiczenia (0 punktów). Jednak pies nie powinien być karany jeżeli podgryzie koziołek celem poprawienia chwytu.



Współczynnik : 3 Max ilość punktów : 30





Cwiczenie 9 : APORT WĘCHOWY



Komendy : « Szukaj/Aport », « Daj »



Wykonanie : przed rozpoczęciem tego ćwiczenia komisarz szef wręcza przewodnikowi drewniany przedmiot (10cmx2cmx2cm), na którym ten pisze swój numer startowy. Przewodnik może trzymać w ręku przedmiot przez około 5 sekund. Do tego momentu pies nie może ani dotykać ani obwąchiwać przedmiotu. Następnie komisarz prosi przewodnika o odwrócenie się i oddanie mu przedmiotu. Do przewodnika należy decyzja czy pies będzie mógł lub nie widzieć rozkładanie przedmiotów. Komisarz kładzie na ziemi, bez dotykania przedmiot należący do przewodnika oraz 5 innych podobnych przedmiotów, które odpowiednio rozkłada rękami. Przedmioty są rozmieszczane na okręgu lub w poziomym rzędzie w odległości około 25 cm jeden od drugiego.

Komisarz następnie prosi przewodnika o odwrócenie się wysłanie psa po oznaczony przedmiot. Pies powinien odnaleźć przedmiot przewodnika , przynieść go i oddać przewodnikowi zgodnie z ogólnymi wytycznymi

Przedmioty powinny być ułożone w ten sam sposób dla wszystkich zawodników, jednakże położenie przedmiotu przewodnika może być zmienne. W wypadku ułożenia poziomego, przedmiot przewodnika nie powinien wyodrębniać się z linii.

Pies może pracować przez około 30 sekund pod warunkiem, że pracuje intensywnie i w dobrym kierunku. Dla każdego zawodnika należy użyć 6 nowych przedmiotów.



Wytyczne : należy zwrócić uwagę na ochotę psa do pracy i jego prędkość. Ćwiczenie będzie nie zaliczone jeżeli pies obwącha lub dotknie przedmiotu zanim ten nie zostanie przekazany komisarzowi, jeżeli będzie wydana komenda gdy pies znajduje się w pobliżu przedmiotów lub jeżeli pies wybierze niewłaściwy przedmiot.



Fakt podgryzania lub gryzienia przedmiotu powoduje, że pies nie może otrzymać więcej niż 7 punktów. Nadmierne podgryzanie powoduje, że pies nie może otrzymać więcej niż 5 punktów. Jeżeli podgryza bardzo intensywnie lub zniszczy przedmiot ćwiczenie jest traktowane jako nie zaliczone (0 punktów). Jednak pojedyncze pod gryzienie celem poprawienia chwytu nie powinno być karane.



Upuszczenie koziołka

Jeżeli pies upuści koziołek i podniesie go bez polecenia przez przewodnika, nie może otrzymać więcej niż 7 punktów. Jeżeli konieczna jest komenda, pies nie może otrzymać więcej niż 5 punktów. Jeżeli pies upuści koziołek przy boku przewodnika i kiedy ten podejmie go bez zrobienia kroku, pies może otrzymać 5 punktów.



Współczynnik : 3 Max ilość punktów : 30



Ćwiczenie 10 : POZYCJE NA ODLEGŁOŚĆ



Komendy « Waruj », « Zostań », « Siad », « Stój » i/lub znaki optyczne.



Wykonanie : Pies waruje w określonym miejscu. Na polecenie przewodnik odchodzi i zajmuje pozycję w odległości około 15m. Pies powinien zmienić pozycję 6 razy (stój/siad/waruj) i pozostać na miejscu. Kolejność wykonywania pozycji może być zmienna ale powinna być jednakowa dla wszystkich zawodników. Pies powinien przyjąć każdą pozycję 2 razy a ostatnia komenda ma być « waruj ». Komisarz szef pokazuje przewodnikowi przy pomocy tablic kolejność wykonania komend. Komisarz szef nie powinien widzieć psa w momencie pokazywania pozycji do wykonania. Komendy powinny być wydawane co 3 sekundy. Przewodnik może wydawać komendy głosowe lub używać sygnałów optycznych, które muszą być krótkie. Inaczej, komenda głosowa i znak optyczny muszą być używane jednocześnie. Dwa pachołki wyznaczają wyobrażalną linię przed lub za psem.



Wytyczne : sędzia przywiązuje wagę do ruchu psa, prędkości z jaką zmienia pozycję, czystość przyjmowanych pozycji i zachowanie psa. Żeby otrzymać punkty, pies nie powinien się przemieścić, w stosunku do swojej pozycji wyjściowej, na odległość nie większą niż jego długość i to nie zależnie od kierunku. Przesunięcia do przodu i do tyłu kumulują się. Jeżeli pies nie wykona jednej pozycji nie może otrzymać więcej niż 7 punktów. W każdym razie ćwiczenie jest nie zaliczone jeżeli pies przeskoczy jedną pozycję przyjmując bez komendy od razu następną. Jeżeli pies usiądzie zanim przewodnik do niego dojdzie nie może otrzymać więcej niż 8 punktów. Zbyt częste komendy głosowe przewodnika i jeżeli przesadne lub ciągle znaki optyczne są karane.



Współczynnik : 4 Max ilość punktów: 40




VI RYSUNKI WYJAŚNIAJĄCE



ćwiczenie 6 - Wysłanie naprzód ze wskazaniem kierunku, warowanie i przywołanie

(dog = pies) (handler =przewodnik)



23 m mm


23 m mm






Dane liczbowe podane są w przybliżeniu. Odległość między punktem startu i środkiem kwadratu jest 25m, a między pachołkiem a środkiem kwadratu 23m. Kąt utworzony przez punkt startu, środkowy pachołek i środek kwadratu powinien wynosić 90°





ĆWICZENIE 8 – Aport przedmiotu metalowego przez pionową przeszkodę



Zalecenia w budowie przeszkody









VII ORGANIZACJA I SĘDZIOWANIE MISTRZOSTW ŚWIATA I EUROPY W OBEDIENCE FCI



Przy organizacji międzynarodowych zawodów Obedience powinny być przestrzegane Regulaminy i Wytyczne.

W wypadku niezgodności z decyzją sędziego podczas mistrzostw Europy lub świata, każda decyzja podjęta przez sędziego oceniającego psy jest definitywna i niepodważalna.



1. Mistrzostwa coroczne



Mistrzostwa Obedience FCI europejskie i światowe są organizowane corocznie. Zaleca się organizowanie tych zawodów w ramach wystawy Sekcji Europejskiej lub Światowej. Jeżeli wystawa Światowa odbywa się w Europie nie ma mistrzostw Europejskich.



Komisja Obedience FCI rozważy problemy, które nie figurują w powyższych Wytycznych, jak i wszystkie pytania, które nie są uregulowane regulaminem mistrzostw świata lub Europy (np. ustaleniem miejsca i daty organizacji mistrzostw jeżeli ani wystawa Sekcji Europejskiej lub Światowej nie może zająć się organizacją imprezy ze względu na brak miejsca lub logistyki).



2. Sędziowie



Sędziowie mistrzostw Europy (EW) i świata (WW) powinni płynnie posługiwać się językiem angielskim. Powinni również mieć doświadczenie w sędziowaniu Obedience. W miarę możliwości powinni mieć statut sędziego międzynarodowego. Wszystkie komendy i polecenia podczas EW i WW powinny być wydawane po angielsku (przez głównego komisarza)



Jury EW i WW składa się z trzech sędziów : jednego z północy, jednego z centrum i jednego z południa Europy. Jeden z nich pełni funkcję przewodniczącego jury. Zalecane jest, żeby pochodził z kraju organizującego mistrzostwa. Wszyscy oficjalni sędziowie EW i WW powinni być zaproszeni za zgodą komisji Obedience FCI



Przewodniczący jury jest odpowiedzialny za ekipę sędziów, przewodniczy zebraniom sędziów jak i wszystkim zebraniom z szefami ekip lub zawodnikami.



Przewodniczący jury akceptuje praktyczne ustalenia organizacyjne i decyduje czy np. dane ćwiczenie należy powtórzyć ze względu np. na problemy techniczne, zewnętrzne przesadne zakłócenia lub niezdolność danego psa.



Przewodniczący jury udziela prasie pozwoleń na fotografowanie lub filmowanie i wyznacza miejsce gdzie dziennikarze mogą się zainstalować, żeby nie przeszkadzać psom. Prasa nie ma wstępu na ring.



Dobór sędziów w związku z możliwością stronniczości

Sędziowie nie powinni oceniać przewodnika, który jest członkiem jego rodziny ani psa do niego należącego lub należącego do członka rodziny jak i bliskich jak dzieci, rodzice, dziadkowie, wnuki, bracia, siostry lub członkowie rodziny współmałżonka. Jednocześnie nie powinni sędziować członków gospodarstwa ani osób mieszkających pod jednym dachem.



Sędzia, który wyhodował, trenował psa lub mieszka z nim pod jednym dachem co najmniej od roku (przed mistrzostwami) nie może sędziować w danych mistrzostwach.



Wszystkie problemy związane z nie wybieralnością powinny być rozwiązane w terminie do dwóch tygodni po zamknięciu zgłoszeń



3. Komisarze i obsługa

Do obsługi EW i WW powinno być wyznaczonych co najmniej trzech komisarzy : komisarz szef, komisarz pomagający na terenie ringu i trzeci, który przywołuje zawodników i reguluje problemy na zewnątrz ringu. Jeżeli dwóch komisarzy kieruje ćwiczeniami na ringu, ci sami komisarze powinni kierować tymi ćwiczeniami dla wszystkich zawodników.



Powinna być zapewniona dostateczna ilość personelu : sekretarz piszący rezultaty, personel obliczający rezultaty, wywieszający je na ringu itp.

Sędziowie, komisarze i personel powinni być poprawnie ubrani w dostosowaniu do rangi imprezy.



4. Liczba zawodników, warunki startu i reprezentowania danego kraju.



Minimalny wiek zawodników startujących w mistrzostwach Europy jest 15 lat



Jedynie oficjalni przedstawiciele danego kraju mogą zgłaszać uczestników i to zgłoszenie może być zaakceptowane jedynie jeżeli jest przesłane przez organizację kynologiczną uznaną przez FCI. Jedynie psy wpisane do księgi rodowodowej organizacji członkowskiej ( a nie księgi wstępnej lub aneksu księgi rodowodowej) mogą startować w jakichkolwiek mistrzostwach FCI.

.

W EW i WW może w ciągu jednego dnia startować maksimum dwadzieścia pięć (25) psów. EW i WW odbywają się podczas trzech dni, z max ilością 75 psów



Ilość zawodników reprezentujących dany kraj nie może być większa niż sześć. Tych sześciu zawodników powinno być uprzednio wyznaczonych. Na rezultat drużynowy składają się punkty trzech najlepszych zawodników. Zawodnik rezerwowy może zająć miejsce zawodnika z ekipy przed rozpoczęciem zawodów, gdy przewodnik lub pies zachoruje. Po rozpoczęciu zawodów zastępstwo może mieć miejsce jedynie gdy lekarz lub weterynarz stwierdzi niedyspozycję psa lub przewodnika. Po rozpoczęciu przez psa ćwiczeń, zmiana nie może już być dokonana.

Jeżeli zawody pozwalają, każdy kraj (organizacja kynologiczna) może zgłosić jednego lub dwa psy dodatkowe. W tym celu organizacja kynologiczna wysyła listę psów dodatkowych. Dodatkowi zawodnicy powinni być zawiadomieni o swoim udziale na dwa tygodnie przed zawodami
Warunki uczestnictwa w imprezach FCI dla członkow ekipy narodowej



Następujące warunki ogłoszone przez FCI powinny być spełnione, żeby przewodnik/właściciel i pies mogli brać udział w ekipach narodowych.


Przewodnik

- Powinien posiadać obywatelstwo kraju, który reprezentuje lub

- Powinien posiadać obywatelstwo kraju który chciałby reprezentować



Jeżeli właściciel posiada podwójne obywatelstwo, może wybrać dowolny kraj, bez ograniczeń.

Wszelkie trudności powinny być rozwiązane przez Główny Komitet Obedience FCI, który podejmie końcową decyzję.



Pies :

- powinien być urodzony i powinien mieszkać w kraju, który reprezentuje (pierwszy i jedyny numer rejestracyjny księgi rodowodowej kraju, który reprezentuje) lub



- w wypadku importu, powinien być zarejestrowany od co najmniej 12 miesięcy w księdze hodowlanej kraju, który reprezentuje.



Zarządzenia wchodzące w życie od 1 stycznia 2007


Właściciel

Powinien posiadać obywatelstwo kraju, który reprezentuje pies lub w którym rezyduje od przynajmniej 12 miesięcy



Jeżeli właściciel posiada podwójne obywatelstwo, może wybrać dowolny kraj, bez ograniczeń.

Wszelkie trudności powinny być rozwiązane przez Główny Komitet Obedience FCI, który podejmie końcową decyzję.


Pies

Powinien być zarejestrowany, od co najmniej 12 miesięcy, w księdze hodowlanej kraju w barwach którego startuje
Zawodnik

Niezależnie od obywatelstwa przewodnik nie może startować z więcej niż czterema psami

Wszelkie trudności powinny być rozwiązane przez Główny Komitet Obedience FCI, który podejmie końcową decyzję.



5. Informacje dotyczące regulacji w kraju organizującym.

Kraj organizujący powinien dokładnie zaznaczyć na formularzu zgłoszeniowym wszystkie specyficzne formalności i ograniczenia dotyczące udziału w zawodach lub wjazdu do danego kraju. Informacja powinna być bez dwuznaczności i ogólnie dostępna.



Powyższy regulamin i wytyczne wchodzą w życie 1 stycznia 2006 r.

Regulamin powyzszy zostal zatwierdzony przez Główny Komitet FCI (Comité Général) w Buenos Aires 6 lipca 2006.

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Sob 19:53, 08 Maj 2010 Zobacz profil autora
felus
Administrator



Dołączył: 08 Kwi 2010
Posty: 233
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 0/3

Post
Jej, a myślałam, że agilitowy jest długi! Myliłam się!


Post został pochwalony 0 razy
Sob 20:30, 08 Maj 2010 Zobacz profil autora
Gracja
Szczenię



Dołączył: 04 Maj 2010
Posty: 103
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Post
Mi nauka trasy przypomina zawsze naukę czworoboku Very Happy


Post został pochwalony 0 razy
Nie 0:01, 09 Maj 2010 Zobacz profil autora
Koniucha
Administrator



Dołączył: 07 Kwi 2010
Posty: 429
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/3

Post
felus napisał:
Jej, a myślałam, że agilitowy jest długi! Myliłam się!


Ja też xp
Gracja, ja pamiętam jak uczyłam się takiego mini czworoboku na zawody stajenne he he he naprawde było się z czego pośmiać i teraz już wiem jak i co nawet bardzo mi to przypomina xp


Post został pochwalony 0 razy
Nie 10:37, 09 Maj 2010 Zobacz profil autora
Gracja
Szczenię



Dołączył: 04 Maj 2010
Posty: 103
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Post
a ja nawet nigdy nie czytałam regulaminu Very Happy Nigdy nie czytam...


Post został pochwalony 0 razy
Nie 18:33, 09 Maj 2010 Zobacz profil autora
Koniucha
Administrator



Dołączył: 07 Kwi 2010
Posty: 429
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/3

Post
Ja z regulaminów, cały to tylko regulamin agility przeczytałam ;p


Post został pochwalony 0 razy
Nie 19:13, 09 Maj 2010 Zobacz profil autora
hercia2106
Noworodek



Dołączył: 30 Kwi 2010
Posty: 39
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: gdańsk

Post
regulamin jest długi ponieważ opisane sa wszystkie ćwiczenia z kazdej klasy 0,1,2,3 Very Happy muszą byc jasno sprecyzowane zasady i opis wykonywanych elementów moze zasady organizowania zawodów nie musi ineteresowac zawodnika ale schematy cwiczen i inne zastady i owszem Smile uwazam ze dla zainteresowanych kazdy regulamin jest odpowidni żaden za długi Razz


Post został pochwalony 0 razy
Pon 9:16, 10 Maj 2010 Zobacz profil autora
wafel
Szczenię



Dołączył: 23 Maj 2010
Posty: 177
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Będzin

Post
moim zdaniem żeby wszystko do końca zrozumieć trzeba wszystko porządnie przeczytać przecież dla chcącego nic trudnego Very Happy


Post został pochwalony 0 razy
Wto 17:34, 25 Maj 2010 Zobacz profil autora
Koniucha
Administrator



Dołączył: 07 Kwi 2010
Posty: 429
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/3

Post
No tak, ale żeby to przeczytać ze zrozumieniem trzeba mieć naprawde chęci aby to przeczytać xp


Post został pochwalony 0 razy
Wto 19:38, 25 Maj 2010 Zobacz profil autora
Buencavola
Noworodek



Dołączył: 28 Kwi 2011
Posty: 6
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Post
Ja jak zaczynałam ćwiczyć, zobaczyłam regulamin odechciało mi się czytać Very Happy Ale musiałam ;]


Post został pochwalony 0 razy
Czw 18:55, 28 Kwi 2011 Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:    
Odpowiedz do tematu    Forum Strona Główna » Obedience Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do: 
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Music Lyrics.
Regulamin